heid tot samenzijn, maar ook voor knutselwerk e.d. Samenwerking tussen verschillende gezindten dient te worden aangewakkerd. Arbeid voor bejaar den en in welke vorm deze gewenst is, moet een punt van onderzoek zijn. e. gezondheidszorg e.d. In vrijwel alle gemeenten is minstens een kruisvereniging werkzaam. Deze kruisverenigingen hebben een gevestigde reputatie, doch hebben dikwijls moeite om mee te gaan met provinciale of landelijke initiatieven; zo zijn bijvoorbeeld de prae-natale zorg en de kleuterzorg voor vele kruisafdelingen onbekende werkterreinen; het is wenselijk de activiteit ook daarop te richten. De oprichting van consultatiebureaux moet worden bevorderd. Medisch-opvoedkundige bureaux zijn hier onbekend; aan het scheppen van arbeid voor gehandicapten wordt weinig of niets gedaan. Dit dient dus te veranderen. De schoolarts is bijna overal in het Deltagebied reeds ingevoerd, doch t.a.v. de schooltandartsendiensten bestaan nog te grote leemten. Tenslotte spreekt het vanzelf, dat de voorziening van talrijke streken in het Deltagebied het drinkwater een nimmer verslappende aandacht nodig heeft. vormings- en ontwikkelingswerk Het vormingswerk kan, zoals reeds eerder werd gesteld, vanuit het dorpshuis worden gestimuleerd en waar mogelijk gecoördineerd. In enkele gemeenten geschiedt dit reeds. Afgezien van reeds bestaand vormings- en ontwikkelingswerk van andere instanties, bijvoorbeeld vanuit de landbouworganisaties, is het opmerkelijk en oppervlakkig gezien onverklaarbaar dat instellingen als Tot Nut van 't Alge meen, de Volksuniversiteit en het Instituut voor Arbeidersontwikkeling in deze streken weinig afdelingen hebben. De psychologische voorbereiding en nazorg van de herverkaveling verdienen alle aandacht. g. lectuurvoorziening De lectuurvoorziening van deze streek is zeer onvoldoende. Wel zijn er hiel en daar plaatselijke bibliotheekjes, doch deze kunnen in het algemeen niet voldoen aan de behoefte aan goede en vooral ook aan nieuwe boeken. Slechts in een enkel dorpshuis bestaat een aardig ingerichte leeszaal met een goed geselecteerde boeken voorraad. De lectuurvoorziening leent zich waarschijnlijk uitstekend voor een regio nale aanpak, van waaruit gezorgd kan worden voor een wisseling in de plaatselijke voorraden. h. amateurgezelschappen Het aantal amateurgezelschappen is zeer groot, doch in de meeste gevallen is het aantal leden te gering. Opvallend is het grote aantal zeer goede muziek gezelschappen, waarvan er behoren tot de beste gezelschappen van ons land. Al deze verenigingen lijden echter voortdurend aan een gebrek aan geld middelen en voldoende toevloed van jongeren en hebben te kampen met 31

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1955 | | pagina 17