revolutie voor deze bedrijfstak, die voornamelijk in Zeeuws-Vlaanderen en de Hoekse waard is geconcentreerd, betekenen. Verdwijning van deze nijverheid zou een grote terugslag voor de werkgelegenheid aldaar betekenen. d. recreatie De stedelijke bevolking in Zuid-Holland alleen telt thans reeds ruim anderhalf millioen personen. Volgens schatting zal dit er in 1970 ruim twee millioen zijn. Voor vacantierecreatie zal deze stedelijke bevolking steeds meer aangewezen zijn op verder afgelegen streken: oostelijke provincies, Duitsland en België. Voor dag- en weekeindrecreatie zal men dichter bij huis voorzieningen moeten treffen. Gezinnen met kleine kinderen zullen verder ook de vacantierecreatie aan zee en duinen blijven zoeken. Wanneer men alleen ziet naar de dagrecreatie (waaronder begrepen de weekendrecreatie) en de vacantierecreatie geheel buiten beschouwing laat, dan tonen berekeningen aan, dat er op warme vrije dagen een tekort is aan recreatiemogelijkheden voor 76.000 personen; op koele dagen, als het strand daarvoor bijna niet gebruikt kan worden: voor 106.000 personen. De provincie Zuid-Holland heeft een aantal plannen beraamd om de re creatiemogelijkheden te vergroten. Indien al deze plannen uitgevoerd worden, kan slechts de behoefte, die ontstaat tengevolge van de bevolkingsaanwas, op gevangen worden. Daarbij is dus geen rekening gehouden met de toenemende drang om naar buiten te trekken. Globaal kan gezegd worden, dat er in Zuid-Holland alleen reeds een blijvend tekort aan dagrecreatie is t.a.v. 100.000 mensen. De afdamming van het Haringvliet zal slechts geringe vergroting van de recreatiemogelijkheden brengen. Het is namelijk voorshands de bedoeling, dat in deze dam een spuisluis aangebracht zal worden, waardoor de duin- en strandvorming aan de buitenkant van de dam niet, althans in vrij geringe mate zal plaatshebben. Het bestaande strand heeft nog een vrij grote opname capaciteit, indien de toegangswegen verbeterd worden en hun aantal wordt uitgebreid. Grote behoefte bestaat hier aan bos, duinen en oeverstroken voor koelere dagen. Aan de binnenzijde van de dam door het Haringvliet zijn dan ook niet veel mogelijkheden. De voorgenomen inpolderingen (Scheelhoek en bij Ooltgens- plaat)! vermeerderen alleen de agrarische gronden. Door landschappelijk ver antwoorde oevervoorzieningen kan echter het Haringvliet wel aantrekkelijk worden gemaakt voor de actieve watersport. Voor de recreatie te land is het enige voordeel van deze afdamming dat de verbinding met de bossen en duinen van Goeree en Ouddorp veel beter zal worden, waardoor deze mooie terreinen uit de industriesteden langs de Maas en Nieuwe Waterweg snel bereikt kunnen worden. Heel andere perspectieven biedt de afdamming van het Brouwershavense Gat. Er zullen zich daardoor in Volkerak, Krammer en Grevelingen zeer in grijpende wijzigingen voordoen. Vanzelfsprekend hangt veel af van het peil van dit zoetwaterreservoir. In elk geval zal men hier een zeer afwisselend land schap krijgen van betrekkelijk veel water en land. Voor de kleinere watersport (cano's, kleine zeilbootjes) biedt dit ongekende mogelijkheden. De droogval lende slikken en gorzen zullen vermoedelijk wel een agrarische bestemming krijgen, voorzover ze daarvoor geschikt zijn. Het moet niet uitgesloten geacht worden, dat deze agrarische bestemming ook wel eens kan bestaan in produc- 22

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1955 | | pagina 13