Afb. 2 Draineerkanaal (Middelburg) vóór de ramp (zoet) Fig. 2 Drainage canal (Middelburg) before the catastrophe (fresh water) Fig. 2 Canal de drainage (Middelbourg) avant la catastrophe (eau douce) Afb. 3 Draineerkanaal (Middelburg) na de ramp (zout) Fig. 3 Drainage canal (Middelburg) after the catastrophe (salt water) Fig. 3 Canal de drainage (Middelbourg) après la catastrophe (eau salée) den in het duingebied aangelegd, maar dit deel der kust staat aan voortdurende afslag bloot, zodat de buitenste duinreep het kanaal angstwekkend dicht was genaderd. Alle belanghebbenden, de Rijkswaterstaat, de Provin ciale Waterstaat, de Polder Walcheren, de Gemeentewa terleiding, wisten zeer wel dat de waterwolf loerde, maar tot afdoende defensie was men nog niet kunnen gera ken de wolf sloeg toe en het zoetwaterkanaal (afb. 2) veranderde in één nacht in een brede zoutwaterstroom (afb. 3). Het Middelburgse net is gekoppeld met de grote aan- voerleiding die uit Zuid-Beveland water aanvoert naar het platteland van Walcheren en een deel van Vlissin- gen, terwijl Vlissingen nog over een duinwaterwinplaats van bescheiden capaciteit beschikt. Deze laatste is een kostbaar bezit gebleken, want de aanvoerleiding uit Zuid-Beveland was ter plaatse van de Sloedam defect geraakt en het daarbij gelegen drukverhogingsstation was ondergelopen. Vlissingen was dus mondjesmaat op de eigen winplaats aangewezen en kon dan ook geen water aan Middelburg ter beschikking stellen. De eerste dagen na de ramp moest Middelburg teren op kleine voorraden in reservoirs in de stad en op het pompstation, hetgeen distributie per tankwagen van één a twee emmers water per gezin per dag betekende. Men denke zich deze situatie in voor een stedelijke bevolking die aan een ruim waterverbruik, ook voor closetspoeling, gewend is! Al spoedig echter kon water per tankboot uit Rotter dam worden aangevoerd. In allerijl werd dit transport georganiseerd: op de 1200 ton metende „Neerlandia" fungeerde de directie-secretaris der N.V. Van Ommeren als kapitein en een Delftse student als kok! Uit zo'n boot, die in het kanaal ligplaats nam, kon water in het leidingnet worden gepompt gedurende enkele uren per dag. Een bijkomend bezwaar van deze oplossing is dat het leidingnet in de uren dat het niet onder voldoende druk staat, aan besmetting' door lekke buisverbindingen en terughevelen uit wastafels e.d. is blootgesteld. Het in het net gebrachte water werd dan ook voortdu rend van een flinke dosis chloor ter desinfectie voorzien. Afb. 4 Voorlopig herstel van de doorbraak in de duinen (Middelburg) Fig. 4 Provisional repairs of one of the breaches in the dune ridge (Middelburg) Fig. 4 Reparation provisoire d' une des ruptures dans les dunes (Middelbourg) 12

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 14