stelling van ir Van de Wall. Met de inhoud van de stelling is spreker het eens; hij wil de noodzakelijkheid van „sterke" landhoofden gaarne onderschrijven, maar hij zou op het woord „sterk" een aanvulling willen geven. De landhoofden, die op Schouwen werden toegepast, zijn bijna alle vervaardigd van de caissons, zoals die nu een maal waren gemaakt, en die hebben uit een waterloopkun dig oogpunt een uiterst ongunstige vorm, aangezien de stroom daarbij door een scherp voorwerp wordt begrensd. Van een behoorlijke stroomgeleiding is daarbij geen sprake. Juist ter vermijding van de gevaarlijke wervelstaarten en ter vermindering van de contractie is het gewenst, aan de landhoofden een soepele stroomgeleidende vorm te geven. De dichting bij Stevensluis was een van de weinige objec ten, waarbij de gelegenheid bestond, aandacht te schenken aan het beter geleiden van de stroom en het is vermoedelijk mede daaraan te danken, dat die sluiting daar zo simpel is verlopen. Zo was bij de tweede sluiting bij Ouwerkerk de geleiding beter dan bij de eerste. Deze opmerking is stellig geen blaam op het werk op Schouwen, maar in volgende gevallen kan daarmede reke ning worden gehouden. Spreker was reeds van het begin op Schouwen en zou daarom nog even willen ingaan op de opmerking van ir Van de Wall over de opdracht aan de twee aannemers. Die opdracht was gegeven, omdat men toen nog slechts wist, dat nagenoeg alle dijken van het eiland ernstig waren be schadigd. Men had toen nog geen idee van de zeer grote omvang van de beschadigingen en liet geven van de be doelde opdracht mag daarom zeker niemand worden ver weten: het was stellig geen fout. Ir VAN DE WALL wijst er op, dat hij in stelling 9 niets anders heeft gezegd, dan dat, indien men kan kiezen tussen een opzinking met een stenen dam en een afsluiting met caissons, de eerste methode de veiligste is. Hij geeft niet gezegd, dat men die methode moet kiezen. Met de caissons kunnen dat heeft de practijk wel geleerd tijdens het transport en tijdens het liggen wachten tot ze kunnen wor den gebruikt allerlei ongelukken gebeuren: ze kunnen lek worden, ze kunnen zinken, ze kunnen stranden enz. Spreker blijft van mening, dat een stenen dam veel veiliger is dan een caissonsluiting. Maar als er geen steen is, moet je niet de oplossing met een stenen dam kiezen! Met hetgeen ir Slotboom heeft opgemerkt over het geven van een stroom-geleidende vorm aan de landhoofden is spreker het geheel eens, maar mede juist door een dergelijke vorm wordt een landhoofd sterk Ten aanzien van het feit, dat in het begin aan twee aannemers opdrachten waren gegeven, zal spreker zeker niemand verwijten, dat reeds zo spoedig 11a de ramp die opdrachten werden gegeven of dat slechts twee opdrachten werden gegeven, maar de aanwezigheid van twee zelf standige aannemers op één werk blijft spreker ontoelaat baar achten. De heer JAC. BROERSMA Gzn zou gaarne een opmer king willen maken naar aanleiding van de 6de stelling van ir Van de Wall: dat men tevoren niet kan voorspellen, met welke snelheid erosiegeulen zich landwaarts zullen uitbreiden. Spreker zal die stelling zeker niet bestrijden, maar meent, dat het wel goed is, zich een voorstelling te maken van wat later bij nog grotere werken kan geschieden. Bij sommige dijkgaten op Schouwen en Duiveland begon men met een diepte van 14 m en eindigde men met een diepte van 30 m. Straks begint men met een diepte van 30 m en waarmee zal men dan eindigen? Het zal zaak zijn, tenminste te hou den wat men heeft, o.a. door de aanleg van beteugelings- dammen, zoals door de toenmalige Directeur-Generaal van de Zuiderzeewerken, dr ir V. J. P. de Blocq van Kuffeler bij de afsluiting van de Zuiderzee werden gebouwd. Doordat door gebrek aan geld de werken aan die afsluiting lang heb ben stilgelegen, werd het rijshout door de paalworm ernstig beschadigd. Daarom raadt spreker voor volgende grote werken het gebruik van zinkstukken van asfaltbeton aan en wel over een breedte van wellicht 1000 m over de geheel lengte van de dijk. 45

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 47