in fijn zand en sloeg telkens dicht, zodat het constant moest worden opengezogen, hetgeen over het felst van de stroom, welke dwars over het wad trok, ook niet mogelijk was. Het passeren van dit geultje, hetgeen enige tijd vóór het einde van de eb moest geschieden, is een zorgvol evenement ge weest, dat gelukkig 4 x goed is afgelopen. Een belangrijke zorg voor ons was nog de mist, welke het vervoer van de caissons van Zijpe naar Ouwerkerk kon be moeilijken. Het transport is toen zo geregeld, dat, als tot de sluiting met de 3 caissons zou worden besloten, deze in de buurt van het gat beschikbaar zouden zijn. Zij zijn dan ook een nacht lang op stroom blijven varen tussen 2 zoeklichten in. Einde October begonnen de dode tijen en 4 November meldde De Bilt, dat er zeer waarschijnlijk 3 dagen met be hoorlijk weer zouden volgen. Ons land zat toen tussen een paar depressies in en het was waarschijnlijk, dat daarna Fig. 25. De AX-caissons in liet oostelijke gat van Ouwerkerk (foto K.L.M.) slechter weer zou volgen. Het zat op 4 November niet ge makkelijk. Aan de ene kant prof. Thijsse op de weerkamer van het K.N.M.I., die de verwachtingen met dr Postma bestudeerde en adviseerde, als er verder geen beletsels waren, het te doen. Aan de andere kant op het werk de plaatselijke directie en de aannemers, die de landhoofden nog niet veilig oordeelden en de sluiting liever nog een paar dagen wilden uitstellen. Wij hebben toen besloten, de sluiting toch te ondernemen en het is gelukkig goed gegaan. 's Ochtends 5 November is aan de Oostzijde een AX met guillotine geplaatst, 6 November 's ochtends aan de West zijde één aansluitend op het landhoofd en zoals bekend 's nachts de sluitcaisson. De caissons waren ter plaatse van VEBHOOSDE'OT VtETrUlSDC DUKEN HEB3TCLDE DUKEN Fig. 26. Overzicht van alle werkzaamheden op Schouwen en Duiveland. 43

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 45