Fig. 3. Kaartje aan gevende de dijkvak ken, welke geheel moesten worden ver nieuwd en die, welke nog konden worden hersteld. Fig. 4. Kaartje, aangevende de laagwaterlijn langs de Zuid kust van het eiland. v. sr. van 45 cm aan de teen tot 10 cm op het bovenbeloop en de kruin. De dikte van de laag asfaltbeton is overal 10 cm. Aan de laagdikten ligt een stabiliteitsberekening ten grond slag, uitgevoerd door het Laboratorium voor Grondmecha nica. Bij de bepaling van de hoogte van de dijk is uitgegaan van de hoogte van de oude dijk. Door deze hoogte te ver meerderen met de verwachte zetting en klink en een com pensatie voor de hogere golfoploop werd de nieuwe hoogte verkregen. Het tracé van de dijk is zo gestrekt mogelijk gekozen. Het zand voor de dijk, ruim 2,5 millioen m3, moest wor den gewonnen van de bodem van het Volkerak en de Kram mer en in het werk worden gespoten. Zoveel mogelijk werd de zomerkering als perskade benut. De andere perskade werd opgeworpen van specie, afkomstig uit de zate van de nieuwe dijk (fig. 6). Wanneer men de laagwaterlijn (fig. 4) langs de Zuidkust van het eiland bekijkt, valt het dadelijk op, dat op slechts twee plaatsen de kust met zwaar drijvend materieel kan worden benaderd, zij het nochtans na het uitvoeren van het nodige baggerwerk, en wel te Sluishaven, ook wel Galatheese haven genoemd, en te Hoek van St Jacob, twee plaatsen, welke ca 11 km uit elkaar zijn gelegen. De beperkte beschikbaarheid aan zuigermaterieel en de grote vereiste persafstanden noopten ons af te zien van lange drijvende of door lange steigers ondersteunde leidingen. Een geluk bij een ongeluk was, dat in het slik vóór het stroomgat nabij Herkingen een geul was uitgeschuurd, waardoor na het uitvoeren van het nodige baggerwerk de zuigers bij de wal konden worden gebracht en waardoor het transport van zand kon plaats hebben. Wij hadden de beschikking over een drietal drijvende tussenstations. Twee daarvan hadden een diepgang, welke 26

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 28