polderdeel de Vinkepolder rechtstreeks op het buitenwater sloegen. Het electrisch gemaal van de niet tot de Nederwaard behorende polder Papendrecht kon na droging op 8 Februari weer in werking treden. Dit gemaal, dat het water direct op de Noord sloeg, werd spoedig versterkt door 10 centrifugaal- pompen langs de Merwede. Bovendien pompte het boezemgemaal van de Nederwaard dag en nacht water op de Lek. Toen de oostelijke polders nagenoeg droog vielen is een klein deel van de pompen, die langs de oostelijke grens van het inundatiegebied stonden, naar de boezem van de Neder waard verplaatst. Om het boezemgemaal te versterken, stelde het waterschap van de Overwaard spontaan drie reeds in het nieuwe gemaal opgestelde pompen ter beschikking, terwijl de Rijkswaterstaat drie 100 pk dieselmotoren voor de aandrijving leverde. Deze pompen werden naast de schutsluis te Alblasserdam op de lage boezem van de Nederwaard opgesteld, welke eind Februari door een groot aantal poldergemalen en hulppompen met water zou worden bezwaard. Op 15 Februari gaf de eerste pomp water, terwijl op 19 Februari alle drie pompen met een totale capaciteit van 330 m3 per minuut werkten. Ondertussen waren de poldergemalen in de Nederwaard weer in werking gesteld, terwijl daarnaast nog 5 pompboten en 21 hulpgemalen langs de Alblas en de Graafstroom werden neergelegd of opgesteld. De poldergemalen medegerekend, werd 1700 m3 per minuut op de boezem gebracht. Het bestaan de boezemgemaal, de hulppompen in Alblasserdam en de uit wateringssluizen konden deze watertoevloed slechts met moeite verwerken. Even ten westen van Giessendam werd tussen de Merwede- dijk en de spoorbaan een kade gelegd, waardoor de bebouwing ten oosten hiervan spoediger kon worden drooggelegd. Ook een gedeelte van de binnendijks gelegen bebouwing van Sliedrecht werd afzonderlijk bekaad en drooggemaakt (1 Maart droog). Tussen Giessendam en Gorinchem waren de bruggen in de spoorbaan met zand dichtgestort, om, bij onverhoopte inundatie van de Overwaard, het water ten noorden van de spoorbaan te kunnen keren. 89

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 91