de polder Giessen-Oudebovenkerk een maximale stand van 0.25 m N.A.P. gemeten. Dat de polders van de Overwaard, behoudens Giessen- Oudebovenkerk, voor het water gespaard zijn gebleven, is te danken aan het snelle sluiten van het gat bij Papendrecht en het tijdig ophogen van de kaden langs de boezem van de Over waard. Onder leiding van het bestuur van de Overwaard en met medewerking van een groot aantal vrijwilligers, werden over een lengte van 11 km de kaden langs de Giessen, de Peursumse vliet en de Ottolandse vliet met 3 a 4 lagen zand zakken verhoogd. Totaal werden 40.000 zandzakken aan de kaden verwerkt, terwijl nog 20.000 stuks in depot werden gehouden. 8. Nadat het stroomgat bij Papendrecht was gedicht, werd alles in het werk gesteld om de geïnundeerde polders, die tezamen een onafzienbare binnenzee vormden, zo spoedig mogelijk droog te krijgen. In de Nederwaard waren alle poldergemalen onbeschadigd en bedrijfsvaardig. De windmolens moesten echter eerst dro gen, daar het hout van het beneden-kamwerk was gezwollen. Doordat de kaden langs de boezem van de Nederwaard waren doorgestoken, was overal één peil bereikt en het had geen zin op de Alblas of Graafstroom te malen. Door bemiddeling van de Rijks- en Provinciale Waterstaat werd snel een groot aantal pompen aangevoerd, die langs de oostelijke rand van het geïnundeerde gebied werden opgesteld. In totaal werden 21 pompen op de westelijke kade van de boezem van de Overwaard en één tegenover de Broekmolen van de polder Streefkerk opgesteld. Zij sloegen het water op deze boezem, vanwaar het op natuurlijke of kunstmatige wijze in de Lek terecht kwam. De polders Streefkerk en Nieuw Lekkerland werden even eens bij de bemaling van het ondergelopen gebied ingeschakeld. De eerste polder ontving het water uit de boezem van de Overwaard via het teruglopende scheprad van de Broekmolen, de tweede via duikers. Voorts hebben twee op Bailey-bruggen gelegde hevels het inundatiewater, over de boezem van de Overwaard, in beide genoemde polders gebracht. Twee pom pen werden langs de Noord opgesteld, die het water uit het 88

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 90