zijn ingestroomd. Hierbij werd de Veerdam naar het veer op Krimpen aan de Lek beschadigd. Het poldertje, waarin talrijke huizen staan, is door de brandweer van Nieuw Lekkerland drooggemalen. 7. Naar schatting is ongeveer 100 millioen m3 water de Alblasserwaard ingestroomd. Nagenoeg al dit water is via het stroomgat bij Papendrecht binnengekomen en heeft daarbij 13 polders geïnundeerd. Hoe wel de verschillende polders afzonderlijke waterstaatkundige gebieden zijn, vormen deze in feite toch één geheel, doordat zij slechts door betrekkelijk laag gelegen kaden worden ge scheiden. Het heeft enkele dagen geduurd, voordat alle be treffende polders ondergelopen waren. Van het westen komen de zijn eerst de polders ten zuiden van de Alblas en de Graaf stroom gevuld om dan naar het noorden afbuigende de polder Laag-Blokland te inunderen. Vervolgens boog het water terug naar het westen en overstroomde het gebied tussen Alblas en Graafstroom enerzijds en de boezem van de Overwaard ander zijds. De le Februari liep het water de Vinkepolder binnen. Op 2 Februari omstreeks 13 uur passeerde het water de Damse weg, die van Giessen-Oudekerk naar het noorden loopt, waardoor de eerste (en enige) polder van de Overwaard n.l. Giessen-Oudebovenkerk invloeide. Op 3 Februari zijn de polders Laag-Blokland en Gijbeland c.a. ingestroomd, terwijl zich de 4e Februari de polder Brand wijk c.a. vulde. De 5e en 6e Februari kwamen de laatste polders ten noorden van de Alblas onder water. Teneinde de bebouwde kommen van Alblasserdam en Kin derdijk te beschermen had de gemeente Alblasserdam de kaden rond het polderdeel Blokweer met zandzakken verhoogd, ter wijl bovendien nog reserve-keringen rond de benedendijks ge legen bebouwingen werden opgeworpen. Door de sluiting van het stroomgat bij Papendrecht werd de wateraanvoer echter afgesneden en bereikte het water slechts de oostelijke kade van het polderdeel Blokweer. Gemiddeld was de stand van het water in de ondergelopen polders 0.50 m N.A.P. Tengevolge van opwaaiing werd in 87

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 89