2. Dijken langs de Merwede. Behoudens de doorbraak van de nieuwe dijk door de Peulen, werd het buitentalud van deze hoofdwaterkering op slechts enkele plaatsen beschadigd. Tijdens de stormvloed liet de toe stand bij de Tolsteeg te Sliedrecht zich ernstig aanzien. Een gedeelte van de verharding op de dijk was reeds door het over stromende water vernield. Door snel ingrijpen en door het opvullen van de beschadiging met zandzakken, kon echter erger worden voorkomen. De doorbraak van de dijk door de Peulen geschiedde om streeks 6.30 uur nabij de westelijke aansluiting van deze water kering tegen de Merwededijk. Door het overslaande water werd het zandlichaam van deze dijk uitgespoeld, waarna een doorbraak volgde ter lengte van 40 m en tot een diepte van 1.30 m N.A.P. Tengevolge van de betrekkelijk hoge drempeldiepte en de binnenwaartse ligging zou bij normaal hoog water slechts weinig water in de polder hebben kunnen vloeien. Hier moest echter onmiddellijk ingegrepen worden, omdat het instromende water de achterliggende oude Merwededijk reeds tot het mid den van het dijklichaam had weggeschuurd, waardoor de ver binding tussen Giessendam en Sliedrecht verbroken dreigde te worden. Ook de betonweg onder het viaduct van de er achterliggende Rijksweg werd door het binnenkomende water aangetast. 's Ochtends om 7 uur maakte de Rijkswaterstaat, als onder houdsplichtige van de dijk, reeds een begin met de aanvoer van materiaal. Om 10 uur heeft men een zolderschuit in de water voerende opening tussen de dijk door de Peulen en een tegen de Merwededijk opgespoten terrein laten zinken, waarna met behulp van zinkstukken, stenen en zandzakken (7200 stuks) een kering werd opgeworpen. Om 15.30 uur n.m. was de dam boven water en aldus de toevoer van water naar de dijkbres afge sneden. Het definitieve herstel werd op 2 Februari door de Rijkswaterstaat aangevat. De beschadiging aan de oude Mer wededijk is door de gemeente Sliedrecht gerepareerd. 3. De dijk langs de Noord (de Noorddijk). Deze dijk is in de gemeente Papendrecht tussen de hm-palen 82

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 84