waterafvoer naar deze polders zijn de polderkaden op ver schillende plaatsen doorgestoken. Op 14 Februari was het polderpeil weer bereikt. II. In de middag van 3 Februari werd het aanbrengen van noodvoorzieningen beëindigd en het definitief herstel ter hand genomen. Omdat de Technische Dienst van het Hoogheemraadschap niet was ingesteld op de uitvoering van zo omvangrijke werken in korte tijd, is van Provinciewege technisch personeel ter be schikking van het Hoogheemraadschap gesteld. De schade aan de buitenzijde boven de steenglooiing en aan de binnenzijde werd geheel met klei tot het oorspronkelijk profiel hersteld, nadat de daarin aangebrachte noodvoorzie ningen waren verwijderd. Op de gedeelten tussen hm 303 304 en 356 362 was de schade zodanig dat deze dijksgedeelten practisch geheel werden vernieuwd. Het wegdek werd, op die gedeelten waar geen verhoging in 1953 zou plaats hebben (zie hierna), in de bestaande con structie hersteld en waar verhoging moest plaats hebben is dit eerst later, na het op hoogte brengen van het betreffende dijksgedeelte, geschied. Ter plaatse van de doorbraak te Ouderkerk a/d IJssel is de hiervoor reeds genoemde zandaanvulling in het achter dit gat ontstane wiel gebracht op een hoogte van ongeveer 1 m boven polderpeil. Op deze zandaanvulling en achter de dam van zandzakken is het nieuwe dijkslichaam van klei opgebouwd. Nadat deze kleidijk op de vereiste hoogte was gebracht is de dam van zandzakken zover verwijderd, dat aan de buitenzijde een kleibekleding van 1 m kon worden aangebracht. Aanvankelijk is op dit buitenbeloop een tijdelijke verdedi ging aangebracht en eerst nadat de dijk voldoende was gezet een steenglooiing. Het definitief herstel vorderde een bedrag van ruim 960.000,- III. Behalve de vooromschreven werken in het kader van dijksherstel, werden dit jaar ook nog verscheidene verbeterings- werken als buitengewoon onderhoud door het Hoogheemraad schap uitgevoerd op meerdere dijksgedeelten, die blijkens de 74

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 76