Verder zal nog aandacht dienen te worden besteed aan de verbetering van het profiel van de dijk tussen Moordrecht en de Voorhaven van de Julianasluis te Gouda, waar plaatselijk de maalsloot van de Oostpolder in Schieland dicht langs het binnenbeloop van de dijk is gelegen. c. Rijnland I, II. De IJsseldijk van Rijnland, tussen de Julianasluis te Gouda en de Waaiersluis te Haastrecht en de daartoe behoren de waterkerende werken hebben op 1 Februari het water kun nen keren, zonder dat schade van betekenis werd toegebracht. Bij het terrein van de N.V. Goudsche Waterleiding Mij. zijn enige op de kruin van de dijk staande oude iepen omgewaaid. Andere door de storm heen en weer bewegende bomen brachten het dijkslichaam zodanig in trilling, dat er gevaar voor de waterkering bestond. In allerijl heeft men daarop zes bomen omgezaagd. Overstroming van de waterkerende muur langs de Oude Veerstal te Gouda, die nog in 1952 tot 3.80 m N.A.P. was verhoogd, heeft juist niet plaats gehad. Ter meerdere be veiliging zijn hierop nog zandzakken gelegd. De coupures in de Oude- en Nieuwe Veerstal waren tijdig gesloten en zijn daarna nog met klei en zandzakken versterkt. Ondanks het verhogen van de deuren van de IJsselhavensluis met planken, liep het water bij de hoogste stand naar binnen. Dit bracht echter alleen wat waterbezwaar voor Rijnlands boezem met zich mede. Het buiten de hoofdwaterkering gelegen terrein van de Goudse waterleiding liep, ten gevolge van het doorbreken van de om het complex gelegen dijk, onder water, met het gevolg, dat de drinkwatervoorziening van Gouda Zondag 1 Februari was gestoord. Ook het buitendijks gelegen parkje ten westen van de nieuwe begraafplaats werd overstroomd. III. Aan dit deel van de IJsseldijk, en de daarin gelegen kunstwerken, werden in dit verslagjaar behalve de gewone onderhoudswerken, verscheidene verbeteringswerken als bui tengewoon onderhoud uitgevoerd. Het verbeteren van dit deel van de waterkering werd, in verband met de opgetreden waterstand op 1 Februari 1953, ter meerdere beveiliging van het vasteland wenselijk geacht. 63

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 65