niet voortgegaan. Hierbij kan worden opgemerkt, dat de aan leg van deze waterkering een onderdeel vormt van het na 1940 ontworpen stadsplan voor Rotterdam, dat bij verwezenlijking vergaande verandering brengt in de bestaande toestand en daardoor bezwaarlijk in geforceerd tempo kan worden uitge voerd. Met de opheffing van het Maasstation is aan de oostzijde van de stad weer een mogelijkheid voor verdere aanleg van deze toekomstige waterkering verkregen. Aangezien de sluisdeuren in het buitenhoofd van de Snelle- sluis in Schielands Hoge Zeedijk te Moordrecht de gemiddelde levensduur hadden bereikt en zij niet meer volledig betrouw baar konden worden geacht, werd door het bestuur van de Zuidplaspolder in Schieland, als onderhoudsplichtige van deze schutsluis, besloten nieuwe buitendeuren in het betreffende sluishoofd aan te brengen. In verband met de lange levertijd voor het benodigde hout was het niet mogelijk de nieuwe deuren nog voor het stormseizoen 1953—1954 gereed te hebben. Als tijdelijke maatregel werd ter meerdere veiligheid van de waterkering geëist, dat van 1 November 1953 af tot het tijdstip waarop de nieuwe deuren zouden zijn aangebracht schotbalken tot een volledige kering in het buitenhoofd dienden te worden gesteld. De nieuwe deuren zijn begin 1954 aangebracht. In de uitwateringssluis van de Zuidplaspolder in Schieland, gelegen in Schielands Hoge Zeedijk bij het gemaal „Van Gen nep" te Kortenoord, werd, aangezien de betreffende sluis slechts een enkele kering bezit, ter meerdere beveiliging, vóór de be staande kering, een permanente schotbalkkering reikende tot 4.00 m N.A.P. aangebracht. In deze kering zijn ten behoeve van de uitwatering, twee kleppen aangebracht en bovendien, voor het opzetten van de maalkolk, mede ter verdeling van de waterdruk bij hoge waterstanden, een doorlaatopening met schuif afsluiting. IV. Wat de wensen voor de toekomst van Schielands water kering ter bescherming van het vasteland van Zuid-Holland betreft, dient onderscheid te worden gemaakt tussen het deel buiten de geprojecteerde afsluiting (stormvloedkering) in de Hollandsche IJssel en het daarbinnen komende deel. 61

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 63