Tussen Nieuwerkerk a/d IJssel en Moordrecht is ten westen van de Snellesluis bij hm 185 door het overstromende water het binnentalud gaan afschuiven. Omstreeks 5 uur breidde deze afschuiving zich zover uit, dat de gehele kruin, met de daarop liggende klinkerverharding over een lengte van 18 m en een diepte van 0.75 m, werd medegenomen. Het gelukte om zeilen vóór de doorbraak te brengen en daarna het gat zover met zandzakken te sluiten dat geen water meer de polder instroom de. Aan weerszijden van het gat was het binnenbeloop over grote lengte afgeschoven, terwijl grote scheuren in de langs- richting van de dijk waren ontstaan. Langs de buitenkruinlijn werd met het stijgen van het water de waterkering ter plaatse nog met zandzakken en klei ver hoogd. Ook tussen hm 190 en 191.30 is het water over de dijk ge stroomd, met het gevolg, dat het binnenbeloop werd bescha digd. Dit overstromen werd gestuit door het leggen van een noodkade van klei langs de buitenzijde. In Moordrecht is het water op verschillende plaatsen over de dijk en de daar gestelde vloedplanken gestroomd. Om dit water te keren heeft men in het dorp vele opkistingen tussen de huizen en in de deur- en raamopeningen moeten ver hogen en versterken. Aan het oostelijk einde van de bebouwing, waar het water ook over de dijk vloeide, is nog een kleikade ter lengte van 22 m gemaakt. Enkele buitendijks gelegen omkade en bebouwde terreinen liepen onder. Tussen Moordrecht en de Julianasluis kwamen slechts ge ringe beschadigingen voor. Door het stormgeweld zijn enkele op de kruin staande zware bomen omgewaaid. Ernstige ge volgen had dit niet. Door verweking van het dijkslichaam kwamen plaatselijk aan de binnenteen langsscheuren voor. Behalve de hierboven besproken beschadigingen kwamen langs Schielands Hoge Zeedijk op verschillende plaatsen nog kleinere vernielingen voor. Gedeeltelijk werden deze veroor zaakt door golfslag op het buitenbeloop, gedeeltelijk door over spoeling van de kruin. Voor zover dit mogelijk was werd de schade provisorisch hersteld, terwijl lage gedeelten in de dijk met zandzakken en klei werden verhoogd. 56

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 58