Ernstig was de toestand daar, waar de duinenrij smal is, bijv. ter plaatse van het Flaauwe werk langs de noordkust van Goeree. De voorliggende steenglooiing werd vrijwel geheel weggeslagen. De smalle duinenrij was niet in staat het water te keren en de achterliggende inlaag stroomde geheel vol. Bij de als slaperdijk dienstdoende Oude Nieuwlandse dijk kon het water echter nog gekeerd worden. Op verschillende plaatsen werd na de ramp de steil afgeslagen duinregel afgevlakt en met helm of riet beplant. Ook door het plaatsen van rijsscher- men is weer duin teruggewonnen. Bij 's-Gravenzande heeft men een gedeelte duin ter lengte van 650 m, waar veel bunkers lagen, met een asfaltglooiing be kleed, terwijl bij het Flaauwe werk een nieuwe zanddijk werd opgeworpen, die aan de buitenzijde en op de kruin met een asfaltbekleding wordt beschermd. De Dijken Bij de hoofdwaterkering kan, voor zover deze uit dijken bestaat, onderscheid gemaakt worden tussen dijken die op de heersende windrichting en dijken die van de windrichting af gekeerd liggen. De aanleghoogte van een dijk afgekeerd van de windrichting wordt bepaald uit de hoogst bekende waterstand ter plaatse, vermeerderd met een zekere waakhoogte. Bij dijken op de windrichting wordt cleze hoogte in verband met de te ver wachten golfoploop met een zekere waarde vermeerderd. De dijken aan de noord- en westzijde van de eilanden, hebben bij storm in het algemeen meer van golfoploop te lijden en bezitten een grotere hoogte dan de dijken aan de zuid- en oostzijde. Tijdens de storm van 1 Februari werden overal de hoogst bekende waterstanden met 0.30 tot 0.75 m overschreden. De zuidelijke dijken hebben deze hoogte niet altijd kunnen keren. Doordat de wind ten tijde van de hoogste vloed niet meer de maximale sterkte had, was de golfoploop minder dan eerder wel was voorgekomen. Dit is het behoud voor vele noordelijke dijken geweest. Evenwel zijn deze dijken toch ook door de langdurige hoge waterstand over grote lengten aan de buitenzijde aangetast. 33

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 35