en deze is tot in verre toekomst te handhaven, terwijl de be staande hoofdwaterkeringen een zeer te waarderen tweede waterkering gaan vormen. Voorts worden mede een aantal belangen gediend, die in het Zuid-Westen van het land op het gebied van het verkeer, de recreatie, het tegengaan van ver- zilting, de landaanwinning en de zoetwatervoorziening een rol spelen. Door de Delta Commissie werd ingevolge de door de Minister van Verkeer en Waterstaat op 21 Februari 1953 verstrekte opdracht een interim-advies uitgebracht over de afdamming van de zee-armen (3e interim-advies van 27 Februari 1954, uitgegeven bij de Staatsdrukkerij). Aan het eind van het kort gehouden rapport spreekt de Commissie als haar mening uit, dat de in het advies beschouwde afsluiting der zeegaten zo spoedig mogelijk dient te worden verwezenlijkt. De dienst van de Provinciale Waterstaat van Zuid-Holland schaart zich gaarne achter hen, die deze conclusie opstelden. Volgens de aan de Commissie verstrekte opdracht behoren de Westerschelde en de Rotterdamse Waterweg met het oog op de betrokken scheepvaartbelangen als open vaarwegen te worden gehandhaafd. De Commissie heeft in verband hiermede geen advies omtrent afsluiting van deze wateren gegeven. Indien de Rotterdamse Waterweg steeds open moet blijven voor de scheepvaart, ook in tijden van zeer zware storm, dan zal het nodig zijn om langs de Nieuwe Waterweg, Het Scheur, de Nieuwe Maas, de Lek en de Noord aan beide zijden van deze riviergedeelten zeer belangrijke en kostbare dijksverhogingen tot stand te brengen. Ten aanzien hiervan moge worden opge merkt dat het allerbelangrijkste deel van deze kostbare werken niet behoeft te worden uitgevoerd, indien zou worden over gegaan tot het bouwen van een kunstwerk in de nabijheid van de mond van de Nieuwe Waterweg, dat normaal de scheep vaart in staat stelt om ongehinderd te passeren, doch dat in tijden van zeer hoge stormvloeden gedurende korte tijd wordt gesloten. Een nadere bestudering van deze mogelijkheid lijkt gewenst. 316

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 318