315 aan afdammingen; op zich zelf bezien is het voor de beveiliging van het Zuid-Westen van ons land ook mogelijk om te komen tot een systeem van kunstwerken, waarmede op een zeker ogenblik een stormvloed een halt kan worden toegeroepen door op dat ogenblik tot het dichtzetten van de afsluiting over te gaan. Als hier met warmte gepleit wordt voor een oplossing van de problemen in grote stijl door afsluiting van zeegaten, komt dat niet voort uit de gedachte dat een dergelijke oplossing de enige is. Het is inderdaad mogelijk, zij het met bijzonder grote moeite en kosten, de dijken te brengen op de hoogte, die voor het ogenblik het meest aangewezen lijkt. Wellicht is Dordrecht hier de uitzondering, die de regel bevestigt; ook hier is echter een oplossing te treffen, waarbij de dijken zodanig voorzien en beveiligd worden, dat menselijkerwijs gedacht geen mensen levens gevaar behoeven te lopen en het ontstaan van stroom- gaten vrijwel wordt uitgesloten, al zal bij het optreden van hogere stormvloeden dan is voorgekomen grote schade aan huizen en bedrijfsgebouwen niet te ontgaan zijn. Een zodanige oplossing is echter geen integrale oplossing; aangezien elk door dijken beschermd gebied op zich zelf blijft, is zij nog steeds incidenteel. Het vertrouwen van de inwonen- den zal wel toenemen, doch de ongerustheid bij stormvloed zal nimmer geheel verdwijnen. Door de hogere dijken zullen de verkeersmoeilijkheden toe nemen. Inklinking van de verhoogde dijken en de langzame daling van het land ten opzichte van de gemiddelde zeestand doen de aangebrachte verhogingen op den duur gedeeltelijk te niet. Voorts moet bedacht worden, dat bij de stormvloed van 1953 veel dijkvakken zwakke plaatsen te zien hebben ge geven, waarvan het bestaan niet bekend was. Bij nog hogere stormvloeden zullen ongetwijfeld meer van dergelijke plaatsen aan het licht komen. Daartegenover is de afsluiting van de zeegaten in het bijzonder aantrekkelijk wegens de grotere veiligheid, die ver schaft wordt. Men kan immers deze afsluitingen met weinig hogere uitgaven een sterkte geven, waarbij de veiligheid, die ook onze duingordel in het algemeen geeft, benaderd wordt

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 317