314 Op elk door dijken omringd gebied werd een organisatie opgebouwd met centrale leiding, gevormd door de betreffende waterschappen in samenwerking met of met hulp van de Pro vinciale Waterstaatsdienst. Voor het volgend seizoen zal een soortgelijke beveiliging in stand worden gehouden, waarbij het Rijksmateriaal groten deels overgedragen dient te worden aan de waterschappen. De zorg voor de dijken zal zich in de volgende jaren verder moeten ontwikkelen, waarbij het noodzakelijk zal zijn o.m. aan de volgende punten aandacht te besteden: g. het vernieuwen van dijktafels; h. het vernieuwen van de dijkbouwverordening; i. het ontwikkelen en instandhouden van een goed net van tweede waterkeringen. Verwacht mag worden dat, zoals in het rampjaar is geschied, de dijkbeherende waterschappen nauw met de provinciale diensten zullen samenwerken bij de verwezenlijking van een en ander. Een werkelijk goede toestand van de dijken kan echter eerst worden verkregen na een drastische verhoging van vrijwel alle dijken. De kosten van een dergelijke verhoging, die in Zuid- Holland op meerdere honderden millioenen guldens moet wor den geschat, kunnen slechts door het Rijk worden gedragen. Deze dijksverhoging over de gehele linie is niet noodzake lijk, indien tot afsluiting van de zeegaten (in ieder geval bij zeer hoge stormvloeden) in zo groot mogelijk verband wordt overgegaan. 5. Afsluiting van de zeegaten Uit de voorgaande beschouwingen is het wel duidelijk ge worden, dat het niet mogelijk is door incidentele maatregelen een afdoende beveiliging te treffen tegen in de toekomst mogelijke stormvloeden. Een goede beveiliging kan slechts worden verkregen door een drastische versterking en verhoging van de dijken of door de afsluiting van zeegaten. Vanzelf sprekend is een combinatie van deze beide ook mogelijk. Het is nog niet noodzakelijk om in de eerste plaats te denken

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 316