windinvloed, van ogenblik tot ogenblik de mogelijke gevaren kan schatten. c. Deze organisatie is in staat, mede door de rapporten van degenen, die bij een bepaalde waterstand langs de dijken gaan patrouilleren, de gevaarlijke punten te localiseren, de dijk- verdediging op het juiste ogenblik ter hand te nemen, de hulp verlening te coördineren en zo nodig alarm te doen slaan. d. Een goede regeling van de hulpverlening door de bevol king en door militairen, zodra het eigenlijke dijkleger deze hulpverlening behoeft. Bij de stormvloed is reeds gebleken, dat de dikwijls slecht georganiseerde hulpverlening van onderscheidene gemeenten op elk eiland toch van bijzondere waarde is geweest. Op elk afzonderlijk gebied zijn zulke plaat sen aan te wijzen; namen te noemen heeft hier geen zin. e. In elke provincie een van de waterstaatsdienst uitgaand orgaan, dat centrale bijstand kan bieden wat betreft de ver wachting van de windinvloed en de aanvragen voor hulpver lening. De beste beveiliging is echter nog altijd een goede toestand van de dijken. Deze worden beter verzorgd door een centraal dijkbeheer over een bepaald door dijken omringd gebied dan door versnipperde dijkzorg. Daar de financiën een zeer belangrijke rol spelen en het „gebouwd" steeds meer belang bij een goede dijkzorg heeft, is het nodig dat het „gebouwd" ook financieel daarbij betrokken wordt en evenzo werkelijk mede beslist in de wijze van dijk zorg. 4. De zorg voor de dijken Sinds de ramp zijn onderscheidene maatregelen getroffen, teneinde de toestand zo goed mogelijk te maken. De volgende maatregelen kunnen worden genoemd: a. Bij het herstel van beschadigde dijkvakken werd in het algemeen een goede overhoogte, met corresponderende profiel verbreding, gegeven. Dit was in de eerste plaats nodig om reeds in het eerstvolgend stormseizoen een gelijkwaardig dijk- profiel te krijgen, daar de vers opgeworpen dijk minder weer stand heeft dan een gezette dijk van dezelfde afmetingen. Op den duur verdwijnt dit onderscheid; indien er dan nog 312

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 314