veel als mogelijk is zal een dergelijk systeem op de andere daarvoor in aanmerking komende eilanden moeten worden doorgevoerd. 3. Dijkbeveiliging Hoofdzakelijk door de afwezigheid ervan bij de stormvloed van 1953 is het nut van een systematische dijkbeveiliging on twijfelbaar gebleken. Wel werden vrijwel overal de opkistingen op tijd aangebracht en de coupures op tijd gesloten, wel waren de dijkgraven, dijk- raden en technische mensen reeds vroeg in de weer, doch men had niet voldoende idee, in het algemeen gesproken, van de mogelijkheid van een ramp. Men beschikte niet over voldoende noodmateriaal en men had geen voldoende organisatie voor de dijkverdediging. Er was inderdaad van tevoren gewaarschuwd voor gevaarlijk hoog water, zulks was echter reeds eerder gebeurd, waarbij maar minimale beschadigingen aan de dijken waren opge treden. Bovendien betrof de waarschuwing de vermoedelijke overschrijding van een waterstand, die op zich zelf weinig gevaren bood. De grootte van de overschrijding was niet be kend en er waren personen, die zich afvroegen, waarom bij zulk een storm de waarschuwing voor „zeer gevaarlijk hoog water" niet afkwam, niet wetende, dat zulk een waarschuwing niet voorkwam in de terminologie van de toenmalige storm vloedwaarschuwingsdienst. Mede door de oefeningen, die in 1953 en 1954 in het winter seizoen zijn gehouden, is gebleken, dat een goede dijkbeveili ging moet steunen op: a. Een duidelijk omschreven verwachting van de toestand, welke verwachting een aantal uren moet worden uitgegeven vóór het optreden van hoogwater. Het belangrijkste element van de waarschuwing wordt daarbij gevormd door een goede verwachting van de zgn. „opzet", dat is de verhoging boven de in de getijtafels aangegeven stand. b. Een centrale organisatie in elk afzonderlijk door dijken gedekt gebied, die, steunend op de verwachting van de Meteorologische dienst en op eigen verwachting, gebaseerd op waarnemingen aan peilschalen, van het verloop van de 311

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 313