binnenbeloop, waarop een kleilaag is gedacht, wordt deze dijk afgedekt met een laag zand-asfalt van 15 cm dikte. Op 1 September 1953 kon met dit werk worden aangevangen en voor de winter 1953-54 was een doorgaande dijk, met asfalt- deklaag tot stormvloedshoogte, gereed langs het meest be dreigde gedeelte bij het Flaauwe Werk. Inmiddels wordt het werk voortgezet en verwacht mag wor den dat komend najaar de dijk geheel zal zijn voltooid. 8. Binnendijken. Na het noodherstel vergden ook de binnendijken op het eiland de nodige aandacht. Hierbij stond men voor de keuze: herstel van alle beschadigde dijken, waarvoor men de be nodigde materialen van elders zou moeten aanvoeren, dan wel een aantal binnenwaterkeringen te verenigen tot een tweede waterkering, er daarbij naar strevende, dat de dorpskernen zoveel mogelijk binnen de tweede waterkering zouden komen te liggen. Het laatste systeem is gekozen en in zoverre uitgebreid, dat de tussen de hoofd- en tweede waterkering liggende schenkel- dijken en enkele binnen de tweede waterkering liggende dwars- dijken zouden worden gehandhaafd en zo nodig worden her steld. Voor de herstelling waren de buiten dit systeem vallende dijken beschikbaar. Door de schenkeldijken lager te houden dan de tweede waterkering is ingeval van overloop of doorbraak van de hoofdwaterkering een veelal onbewoond gebied als water berging voorhanden. Zou een inundatie voortschrijden na for cering van de tweede waterkering, dan zijn er de dwarsdijken, welke de verspreiding van het water kunnen beperken (locali- seren). Om het systeem te vervolmaken was niet te ontkomen aan de bouw van een drietal schakels en wel nabij Oude Tonge, Nieuwe Tonge en ten zuiden van Goedereede. Ter verwezen lijking van het systeem moesten een aantal duikers afsluitbaar worden gemaakt en enige huizen worden afgebroken. In het algemeen zijn de herstelde dijkvakken van de binnen dijken gelegd op 2,50 a 3,00 m boven N.A.P. afhankelijk van de ligging t.o. van de buitendijk en de herstelde schenkels 299

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 301