en de Bekade gorzen polder (profiel 7), beide gelegen nabij het Sas van Dirksland en die in de buitendijk van de Een- drachtspolder ten n.w. van Stellendam (profiel 4) aanzienlijk- konden worden genoemd, zijn alle hersteld onder toepassing van enige overhoogte en een binnentalud van 1 2(4 Alle verse aarden buitentaluds, bermen en dijkskruinen zijn tijdig vóór het begin van het stormseizoen van een krammat van riet voorzien. Zij zullen, voorzover zulks in 1953 niet reeds is geschied en met inbegrip van de binnentaluds, worden inge zaaid met graszaad. 7. Door het Rijk herstelde buitendijken. De op het eiland in onderhoud bij het Rijk berustende bui tendijken en duinen, alle gelegen op Goeree en de overige bij verschillende polders op Goeree in onderhoud zijnde buiten dijken, werden door het Rijk, i.e. de Directie Zuid-Holland van de Rijkswaterstaat, definitief hersteld. Voor wat betreft de dijken werden deze, eenmaal gesloten, weer in hun oorspronkelijke staat teruggebracht, geheel in overeenstemming met de Noodwet Dijksherstel 1953, waarbij in verband met de te verwachten inklinking van de opgebrachte grond enige overhoogte werd aangehouden. Hierbij moge wor den verwezen naar de dwarsprofielen no. 1 t/m 12 en 14 en 15 van bijlage 21 en naar bijlage 20, waarop de ligging van deze dwarsprofielen nader is aangeduid. Aangaande de duinen is reeds eerder gememoreerd, dat ernstige afslag had plaatsgevonden, terwijl de strandverdedi- ging aan het Flaauwe Werk zo goed als geheel was vernield. Op die plaats en de naaste omgeving daarvan kon een door braak van de duinen maar nauwelijks worden voorkomen. Het was de Rijkswaterstaat duidelijk, dat men de volgende winter niet zonder doeltreffende maatregelen zou kunnen in gaan. Al dadelijk na de ramp werden daarom verschillende oplossingen in studie genomen. Het bleek tenslotte het meest wenselijk om op dit punt een zeer radicale verbetering te maken. Deze zou bestaan uit een dijk, die wat afmetingen betreft overeenkomt met de Hondsbosse- en Westkappelse Zee wering (zie bijlage 21, dwarsprofiel no. 13). Deze dijk, lang 2200 m en uiteindelijk reikend tot 8,50 m boven N.A.P. zal geheel uit zand bestaan. Behalve het benedenste deel van het 298

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 300