Noord met snelheden tussen 75 en 125 km per uur. De grootste luchtdrukverschillen werden in ons land op 1 Februari om 03.00 uur G.M.T. gemeten; de hoogste windsnelheden boven ons land werden geregistreerd tussen 31 Januari 20.00 uur en 1 Februari 06.00 uur G.M.T. Hoewel de kern van de depressie in de loop van 1 Februari Noordwest-Duitsland introk en zich daarbij langzaam opvulde, nam de wind in ons land slechts zeer geleidelijk in hevigheid af, doordat het stormveld zich slechts langzaam verplaatste en groot van omvang was. Om 18.00 uur G.M.T. op 1 Februari meldde het lichtschip Texel nog snelheden van ca. 80 km per uur en het lichtschip Goeree snelheden van ca. 75 km per uur. Eerst in de morgen van 2 Februari kwam ons land buiten het stormveld. 4. Grootten van de windinvloed Dat de zware storm juist samenviel met springtij (zie bijlage IJ is uiteraard een ongunstige factor geweest, maar de invloed hiervan is toch ver ondergeschikt aan die welke de buitenge woon lange duur van de storm heeft gehad en waardoor deze zich van alle tot dusver bekende stormen onderscheidt. De opwaaiing heeft vooral hierdoor een ongekend grote hoogte bereikt. Astronomisch getij en opwaaiing tezamen bepalen uiteinde lijk de hoogte van de waterstanden langs de kust bij storm. Beide verschijnselen volgen echter grotendeels eigen wetten en hun gezamenlijk optreden kan in meerdere of mindere mate een ongunstige invloed hebben op de hoogste waterstanden. De windstuwing, ook wel genaamd het stormeffect wordt gewoonlijk bepaald als het verschil tussen de optredende water stand en het berekende astronomisch getij. Het blijkt nu dat het tijdstip waarop het stormeffect zijn maximum waarde be reikt, in den regel gelukkig niet samenvalt met het tijdstip van het astronomisch hoogwater. Bij de storm van 1 Februari 1953 viel het maximum storm effect in het rampgebied 2 a 3 uur vóór de tijd van het astro nomisch hoogwater. Bijlage 2 laat zien, hoe het verloop van het stormeffect te Brouwershaven is geweest in vergelijking met andere bekende stormvloeden. Vergelijking met de stormvloed van 1894 laat 27

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 29