vakken te scheppen. Voorts vereiste dit systeem ook dat een aantal dijkvakken moest worden verhoogd. Dit systeem van de tweede waterkering liet toe, dat een aantal bestaande binnendijken, waarvan sommige min of meer ernstig beschadigd waren, als waterkering buiten gebruik kwam, waarvan een bescheiden doch dankbaar gebruik is gemaakt voor de klei-voorziening van de overige te herstellen en te vernieuwen binnen- en buitendijken. Het is duidelijk, dat hierdoor een belangrijke besparing werd bereikt. Immers was de klei, die uit deze af te graven dijken werd verkregen, aanzienlijk goedkoper dan klei, die van buiten het eiland zou moeten worden aangevoerd. Doch bovendien behoefden deze af te graven binnendijken niet te worden her steld. Het Rijk heeft er dan ook in toegestemd, dat deze be sparingen werden aangewend voor de kosten van het verhogen van een aantal vakken van de binnendijken. Hierdoor konden de bijdragen uit de kassen van de Dijkring Flakkee en de overige dijkbeherende waterschappen op het eiland belangrijk worden beperkt. 3. Op het eiland is een aantal dijken en ook de duinen in onderhoud bij het Rijk. Dit betreft uitsluitend het gedeelte Goeree. Te beginnen bij de Schaddelee-polder aan de Zuid kant, zijn dan ook de buitendijken op Goeree, met inbegrip van de beide havendijken van de haven van Goedereede, door het Rijk zowel voorlopig als definitief hersteld. Bovendien heeft het Rijk de voorziening aan de duinen bij het zogenaamde Flaauwe Werk ter hand genomen. 4. In het hierna volgende wordt eerst de aanleg van het geheel nieuwe 18,2 km lange dijkvak Sluishaven—Herkingen aan een beschouwing onderworpen, met aansluitend het nieuwe dijkvak van 4,2 km langs de Van Pallandtpolder tot aan de Stadse hoek. Vervolgens worden de overige onder auspiciën van de Provincie Zuid-Holland herstelde buitendijken be sproken en daarna de buitendijken die hersteld zijn door het Rijk. Hierna volgt een bespreking van het herstel van de bin nendijken en ten slotte, na een overzicht van de kosten van het definitieve herstel, een mededeling over de werken die in voorbereiding zijn. 288

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 290