die later blijken zou de depressie te gaan vormen die ons land met zo rampzalige gevolgen is gepasseerd. Deze storing ont wikkelde zich als warmtefront-afsplitsing van een front, dat zich toen ten zuiden van IJsland bevond en smolt daarbij samen met het restant van een oud lagedrukgebied dat op dat ogenblik aan de zuidwestelijke punt van IJsland lag. Aanvan kelijk bewoog dit centrum van lage luchtdruk zich betrekkelijk langzaam in noordoostelijke richting; het verdiepte zich geleidelijk. Tezelfdertijd nam in het gebied ten zuiden van Groenland een gebied van hoge luchtdruk langzaam in betekenis toe en bewoog zich in oostelijke richting. Op 30 Januari om 12.00 uur G.M.T. had zich een afzonderlijke kern van 1023 mb ont wikkeld, gelegen ten zuidoosten van Groenland. De depressie bevond zich inmiddels halverwege IJsland en Schotland en had toen een diepte van 987 mb. Op dat ogenblik begon de depressie, die zich oorspronkelijk naar het noordoosten ver plaatste, te bewegen in een zuidoostelijke richting en nam snel nog verder in betekenis toe. Intussen ontwikkelde zich aan de westzijde van de depressie een stormveld, dat toen vlak ten noordwesten van Schotland lag. Dit stormveld ontstond niet alleen door het snel dieper worden van de depressie, maar ook door de verdere ontwik keling van het eveneens naar het oosten trekkende gebied van hoge luchtdruk. Op 31 Januari om 06.00 uur G.M.T. bereikte de depressie het gebied van de Noordzee in de onmiddellijke nabijheid van de noordpunt van Schotland. Ten westen van de kern traden over betrekkelijk korte afstanden bijzonder grote verschillen in luchtdruk op, waardoor ter plaatse een orkaan woedde met een gemiddelde windsnelheid van 125 km per uur uit richtingen tussen Noordwest en Noord. De kern van de depressie verplaatste zich in de volgende uren geleidelijk in Zuidoostelijke richting over de Noordzee en bereikte in de avond van 31 Janauri de kust van Denemarken en de Duitse Bocht. Ten westen van de depressie bevond zich nog steeds een stormveld, dat nu vrijwel het gehele bekken van de Noordzee omvatte en het water tot ongekende hoogte opjoeg. Op 1 Februari om 00.00 uur G.M.T. waaiden over de gehele Noordzee winden uit richtingen tussen Noordwest en 26

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 28