traceerd, de enig mogelijk goede oplossing bood. De vernieuwde dijk kreeg een lengte van ruim 18 km. Ook aan de Noordzijde was het nodig, om enige dijken te vernieuwen en gedeeltelijk nieuw te traceren, in totaal over een lengte van ruim 4 km. Bij beide genoemde dijkvakken is niet overal het tracé van de oude hoofdwaterkering aangehouden, voornamelijk om een regelmatig beloop van het dijkstracé te verkrijgen. Hierdoor yverd tevens de totale aan de aanval van de golven blootgestelde dijklengte verkort en werden bepaalde, tot nu toe buiten de hoofdwaterkeringen vallende gronden binnen die kering getrokken. Op sommige plaatsen kon daarbij het tracé van een voorlig gende dijk of kade worden gevolgd, op andere plaatsen werden onbedijkte gorzen binnen de hoofdwaterkeringen gebracht, terwijl op twee plaatsen de dijk over het slik moest worden gelegd om het meer regelmatige beloop te verkrijgen. Het behoeft geen betoog, dat door de verlegging van de hoofdwaterkering verschillende wijzigingen in het reglement van de Dijkring Flakkee noodzakelijk waren. Voorts was het door deze verlegging nodig dat een aantal kunstwerken werd gebouwd en/of uitgebreid. De overige buitendijken op het eiland waren niet zodanig beschadigd, dat een volledige vernieuwing noodzakelijk was, hoewel daar toch wel enige trajecten voorkwamen, die een zeer ingrijpende herstelling moesten ondergaan. 2. Ook het systeem van binnendijken vereiste veel aandacht, omdat ook daar, behalve de vaak zeer zware beschadigingen, grote stukken algehele vernieuwing vergden. In dit verband moge worden gewezen op het nieuw ont worpen systeem van de tweede waterkering, waarbij uit het conglomeraat van bestaande binnendijken een doorgaande tweede ring werd geformeerd, die, gecombineerd met een aantal overigens ook reeds bestaande schenkel- en verbindings- dijken, een betrouwbaar verdedigingsstelsel tegen eventuele aanvallen van de zee vormt. Deze ring is zodanig ontworpen, dat zoveel mogelijk dorpskernen op het eiland binnen deze ring vallen. Op enkele plaatsen was het nodig om, ter vervol making van deze ring, enige geheel nieuwe, doch korte dijk- 287

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 289