Noordland-W est Met het westelijk deel van Het Noordland, dat tot „De Polders loozende door Het Oudeland van Oude Tonge" be hoort, heeft men niet kunnen wachten totdat het gehele com plex droog zou vallen. De in dit polderdeel gelegen bebouwde kom van Nieuwe Tonge moest n.l. zo snel mogelijk droog gemaakt worden. In de trambaan, welke Het Noordland kruist, heeft men de twee open duikers met zandzakken gesloten, waardoor het westelijk deel was afgescheiden. Vervolgens is op de trambaan een hulppomp geplaatst, welke het water van Noordland-West in Noordland-Oost sloeg. In 6 dagen was men hiermede gereed. De polders loozende door Het Oudeland van Oude Tonge Met uitzondering van het westelijk deel van Het Noordland hebben deze polders zeer lang onder water gestaan. 26 Februari was het complex pas van het buitenwater afge sloten, terwijl het gemaal eerst op 17 Maart hersteld was. Bovendien is de grondslag hier laag, zodat alleen de bovenste schijf water door natuurlijke lozing kon worden verwijderd. Geassisteerd door de hulppomp op de Molenpolder kreeg het vrij grote poldergemaal het complex omstreeks 10 April droog. Den Uitslag en de Molenpolder Tengevolge van diepe bressen in de hoofdwaterkering hebben beide polders na de ramp enige tijd practisch open gelegen. Alleen het hoge voorland voorkwam, dat ieder tij water naar binnen liep. Het land lag in die periode half onder en half boven water. Hierin kwam pas na sluiting van het stroomgat in Den Bommel verandering. Met het dalen van het peil in de polder Den Dommel zijn de polders via de duiker in de Molendijk geheel van hun water verlost. De Tille en Den Bommel Het poldergemaal heeft, staande aan de westelijke rand van het stroomgat te Den Bommel, een hachelijke tijd meegemaakt. Het maalwerktuig is echter ongeschonden uit de strijd ge komen en kon na sluiting van het stroomgat onmiddellijk met het leegpompen beginnen. 20 Maart had het gemaal de polders Den Bommel, De Tille, Den Uitslag en de Molenpolder aan peil. 284

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 286