waardoor het water bij een geringe verhoging van de water spiegel weer naar binnen zou kunnen lopen. De schade was verder te groot en de tijd te kort om de dijken snel tot hun vroegere sterkte te herstellen. Het werk zou tot diep in de herfst hebben geduurd, terwijl bij een ge ringe verhoging van het buitenwater het eiland weer geheel of gedeeltelijk zou onderlopen. De geëvacueerde bevolking zou voorlopig weg moeten blijven en de bebouwing zou verder worden vernield. Daarom werd besloten: le. zo snel mogelijk rond het gehele eiland een doorgaande waterkering van tenminste 3 m N.A.P. op te bouwen, opdat het eiland spoedig tegen niet te hoge voorjaarsvloeden en tegen de tot nu toe voorgekomen zomervloeden zou zijn beschermd. 2e. te trachten de hoofdwaterkering vóór 15 October in een zodanige staat te brengen, dat menselijkerwijs gesproken, met vertrouwen de winter 1953/1954 zou kunnen worden ingegaan. De bouw van de noodkering was zo ontworpen, dat steeds grotere eenheden in hun geheel beschermd zouden worden. Onvermijdelijk was echter, dat een snel kleiner wordend deel van het eiland practisch open lag. Door het voor het jaargetij bijzonder rustig weer is men deze periode echter zonder kleer scheuren doorgekomen. Naast het sluiten van stroomgaten in binnen- en buiten dijken werd spoedig begonnen met het vullen van de diepe gaten in de Diederikse zeedijk, de buitendijk van de Halspolder alsmede de dijk van de 2e Bekading. Tussen Herkingen en Sluishaven was de hoofdwaterkering over zo grote lengte zwaar beschadigd, dat het dichten van de gaten zeer veel tijd in beslag zou nemen. Mede met het oog op een hier te spuiten zanddijk werd juist voor de zate van de nieuw aan te leggen dijk één doorgaande noodkade met een hoogte van 3.00 m N.A.P. een kruinsbreedte van 1 m en taluds van 1 3 en 1 IV2 opgeworpen, welke later als buiten- perskade dienst zou doen. Als verdediging tegen de golfslag werd op het buitentalud rietbeslag aangebracht. Daarnaast werden, waar nodig, bressen met zandzakken, grond of kistdammen gesloten. 272

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 274