door de aanvoer van stortsteen en rijshout slechts met ondiepe schuiten of zolderbakken kon geschieden. 12 Februari arriveerde het eerste rijshout met stortsteen en de volgende dag was het eerste zinkstuk gereed. Dit en het volgende stuk gingen echter tengevolge van de felle stroom verloren, waarna op 17 Februari het bezinken met succes werd bekroond. Ondertussen was het stroomgat voortdurend dieper geworden. In koortsachtig tempo werd gewerkt om voldoende zinkstukken gereed te krijgen teneinde daarmede de bodem en wanden te beschermen. Op 26 Februari was het stroomgat beteugeld, waarna tussen de verdedigde landhoofden een dam van stortsteen werd opge bouwd. De nacht voor de sluiting had deze een hoogte bereikt van ongeveer 1.50 m N.A.P. Intussen waren grote hoeveelheden zandzakken gevuld en aan beide zijden van het gat opgestapeld, terwijl bakken met stortsteen gereed lagen om de dam tot boven water op te hogen. Vrijwilligers uit Dirksland en Herkingen verzamelden zich de volgende dag aan de westelijke zijde en die uit Nieuwe Tonge aan de oostelijke oever. Afgezien van het gewone werk volk van de aannemer, dat reeds dagenlang van de vroege ochtend tot de late avond had gezwoegd, waren ongeveer 350 man present. Op 13 Maart werd overdag en later 's avonds bij het schijnsel van vooraf aangebrachte lampen de dam met stortsteen en zandzakken uitgebouwd. Met het aanbrengen van zandzakken ging men door tot 's nachts 3 uur. Op dat moment lag op de stortsteen een stevige dam, waarin 50.000 zandzakken waren verwerkt. Half April was de dam tot 3.00 m N.A.P. opgetrokken en op de voorlopig herstelde buitendijk aangesloten. Aan de bui tenzijde werd de dam door 2 kraagstukken beschermd. In totaal zijn in de dam 7500 ton stortsteen, 100.000 zand zakken en 10.000 m3 klei verwerkt. Na voltooiing van de dam heeft men het achterliggende wiel met zand volgespoten. Hierop is later de nieuwe dijk gebouwd. g. Het stroomgat in de Kleine Zuiderpolderse Zeedijk Met de sluiting van de 2 stroomgaten in de Kleine Zuider polderse dijk op 9 Maart 1953 waren de polders Oud- en 269

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 271