e. Het stroomgat in de Oudelandse Zeedijk bij de Jillesweg Na de ramp had dit stroomgat ter hoogte van N.A.P. een breedte van 50 m, terwijl de diepte 2.25 m N.A.P. was. In tegenstelling tot het stroomgat bij de haven van Ouddorp, werd de dichting hier ernstig belemmerd door de voor de dijk liggende slikvelden. Voorts was de bres van de landzijde slecht te bereiken. In verband hiermede besloot men het gat door opzinken te sluiten. Omdat bij laagwater de slikvelden droog kwamen kon alleen bij de hoogwaterkentering worden gezonken. Zondag 22 Februari werd na. veel tegenslag het eerste zink- stuk aan de grond gebracht. Hiermede was de bodem ver dedigd, wat zeer belangrijk was, omdat onder een vrij dunne kleilaag zand aanwezig was. 24 Februari werd de 2e laag zinkstukken aangebracht en 26 Februari de laatste. Tegelijkertijd wierp men de openingen tussen de zinkstukken en de dijkeinden met zandzakken en steen dicht. Van de derde laag zinkstukken kwam de bovenkant bij laag water boven water. Hierop heeft men een dam van steen ge stort welke tot steun diende voor de daarna aan te brengen zandzakkendam. 27 Februari 's avonds om 11 uur was de zandzakkendam tot boven hoogwater gereed en was de dichting een feit. 3 Maart was de nooddam verbreed, waarna mede ten be hoeve van het dichtmaken van de nog lekkende dam, de buiten teen door middel van 2 zinkstukken en een zandberm werd ver stevigd. f. Het stroomgat bij Herkingen Ten oosten van Herkingen bevonden zich in de Klinkerlandse Zeedijk over grote lengten gaten. Na het weglopen van de bovenste schijf water werd de verbinding tussen de polder Klinkerland en het buitenwater door het betrekkelijk hoge gorsland verbroken en was de rest van het overstromingswater opgesloten. Teneinde dit water, dat hoog tegen de oostelijke waterkering van het droge gebied van Dirksland stond, te lozen, werd, zoals gemeld, op eigen gelegenheid op Dinsdag 3 Februari in het gorsland, recht voor 2 diepe gaten in de 267

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 269