20 Februari arriveerde de eerste stortsteen, welke aan de Oostzijde van het gat werd gedeponeerd, teneinde de stroom van deze zwaar aangevallen oever af te leiden. Vanaf boven genoemde datum werd geregeld stortsteen aangevoerd en in het gat gedeponeerd, zodat de diepte steeds geringer werd. Intussen baggerde men in het Haringvliet zand, bracht het naar de haven en spoot het door middel van de perszuiger „Dordrecht" in depót. Voorts werd een persbuis van de zuiger naar het gat gelegd teneinde direct na sluiting van de dam deze te kunnen inwassen en versterken. Bij afgaand tij kwam de stenen dam op 28 Februari 's avonds om 8 uur boven water (0.75 m N.A.P.). Onmiddellijk werd de perszuiger in bedrijf gesteld, terwijl draglines met behulp van bietennetten grote hoeveelheden van de te voren gevulde zandzakken op de dam brachten. Boven dien was de burgerbevolking van Den Bommel present om zandzakken te vullen en deze op de dam te leggen. Met inspan ning van alle krachten slaagde men er in om het opkomende water voor te blijven en aldus te verhinderen dat het water over de dam weer naar binnen zou stromen. De sluiting was hiermede een feit. Het spuiten van zand achter de dam werd voortgezet tot zich hier een zandvlakte had gevormd. Daar de dam bleef lekken werden daarop klei en zeilen aangebracht waarna het euvel geleidelijk aan verminderde. d. Het strcoingat in de Damdijk Na de ramp was in de Damdijk achter de polder Nieuw- Stellendam, op de plaats waar de weggeslagen duiker had gezeten, een stroomgat aanwezig met een breedte van ruim 40 m en een diepte van 2.70 m N.A.P. Hierdoor werden de polders Adriana en Eendragt regelmatig geledigd en gevuld en kwam het dorp Stellendam bij vloed onder water. Nadat pogingen tot provisorische sluiting waren mislukt, werd begonnen met aanleg en verbetering van de toegangs wegen naar het stroomgat. Daarnaast werden voortdurend zandzakken aangevoerd en aan weerszijden van het stroomgat opgestapeld. Rijswerkers maakten 2 zinkstukken, terwijl 300 ton puin gereed lag om de stukken te belasten. 265

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 267