Tengevolge van de stroomgaten in de Damdijk, de Kleine- en Groote Zuiderpolderse dijk en de Oudelandse Zeedijk kwam de provinciale weg Melissant-Stellendam-Goedereede-Ouddorp in de eerste periode na de ramp bij iedere vloed onder water, zodat het verkeer alleen bij laagwater kon passeren. Met de sluiting van het stroomgat in de Damdijk was de weg tussen Melissant en de Adrianadijk beveiligd. Het traject Adrianadijk-Goedereede leverde weinig moeilijk heden op, daar deze voor het grootste gedeelte hoog ligt. Alleen het gedeelte in de Groote Zuiderpolder was nog kwets baar. Met de voltooiing van de noodkade in het uiterste Zuiden van deze polder was de weg ook hier redelijk beschermd. Het weggedeelte tussen de Witte brug, ten Westen van Goedereede en het dorp Ouddorp heeft de meeste zorg ge baard, doordat dat vlak achter het grote stroomgat in de Oude landse Zeedijk bij de Jillesweg lag. Deze verkeersweg stond dan ook vrijwel voortdurend onder water. Men heeft de laagste gedeelten voortdurend opgehoogd zonder er echter in te slagen de weg watervrij te krijgen. Foto 44. Er zijn zelfs nog plannen beraamd om op de zuidelijker gelegen trambaan een kistdam te zetten. Tot uitvoering is dit echter niet gekomen, daar het stroomgat in de hoofdwaterkering op 27 Februari kon worden gesloten. 16. Het dichten van de stroomgaten in de hoofdwaterkering a. Het stroomgat van de polder Preekhil (N). Dit stroomgat was de eerste bres, welke in de hoofdwater- o kering werd gedicht. Militairen van de landmacht kregen het op 11 Februari tegen 24.00 uur onder de knie. De 2 volgende dagen heeft men gebruikt om de gemaakte dam te versterken. In totaal zijn hier 20.000 zandzakken verwerkt, welke in de Westduinen werden gevuld en per trekker naar de plaats van bestemming gebracht. b. Het stroomgat hij de haven van Ouddorp In de Oudelandse Zeedijk, direct ten westen van de haven van Ouddorp, is een stroomgat ontstaan, dat in het begin van de eerste week na de ramp een stroomvoerende lengte van 40 m en een diepte van 2.25 m N.A.P. had. Reeds Zondag 262

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 264