in binnendijken, waterdichte schotten dwars over het eiland te maken. Voorts betekenden herstelde binnendijken herstelde verbin dingen, daar op de kruinen van zo goed als alle binnendijken wegen liggen. Dit was van groot belang, daar dorpen als Oude Tonge, Nieuwe Tonge en Ooltgensplaat na de ramp van de landzijde eerst niet te bereiken waren. Donderdag 5 Februari werd begonnen met het dichten van het stroomgat in de Tilsedijk tussen de polders Den Uitslag en De Tille bij de boerderij van De Lint. Nog in de nacht van 6 op 7 Februari (om 4 uur v.m.) werden de werkzaamheden met succes bekroond en waren Den Uitslag en Nieuwe Stad van de overige nog rijdende polders afgesloten. Tevens werd hiermede de verbinding tussen Den Bommel-West en Middel- harnis hersteld, waardoor de zandaanvoer voor het dichten van de overige gaten in de Tilsedijk over een goed geoutilleerde haven kon lopen. De slag om Flakkee begon echter pas recht met de aanval op de overige stroomgaten in het deel van de Tilsedijk, tussen de polders Den Bommel en De Tille. Zondag 8 Februari ving men aan met het dichten van het noordelijke stroomgat. G.M.C.'s voerden het benodigde zand aan, terwijl mariniers en burgers van Stad aan 't Haringvliet op het stort stonden. Nog die zelfde dag werd het eerste stroomgat gesloten. Op 9 Februari begonnen de mariniers aan het zuidelijke stroomgat. In drie ploegen werd gewerkt, waarbij zij soms tot hun middel in het ijskoude water stonden. Met veel moeite werd in de nacht van Maandag op Dinsdag 4.30 uur v.m.) het gat gesloten en was de verbinding tussen de stroomgaten van Den Bommel en Herkingen goeddeels verbroken. De afgrendeling was niet volledig, omdat in de Tilsedijk 2 niet afsluitbare duikers zaten, waardoor het water nog vrij kon passeren. Dinsdag 10 Februari verhoogde en verbreedde men de af- sluitdam waarna 's middags de tot nu toe geïsoleerde dorpen Oude Tonge en Achthuizen per jeep konden worden bezocht. Woendag waren de werkzaamheden zover gevorderd, dat men Oude Tonge per vrachtauto kon bereiken. 257

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 259