Oudelandse dijk achter de polder Het Rietveld was binnen gekomen. Door het bezwijken van de Oudelandsedijk bij de boerderij van Van de Heuvel daalde het water in de Weipolder en steeg het in Het Oudeland snel. Toch duurde het nog tot kwart over acht in de morgen, voordat het meest westelijke deel van Het Oudeland onder water kwam. Om 8 uur v.m. had het water in het dorp zijn maximale stand n.l. 2.00 m N.A.P. bereikt, terwijl in het Westen dit peil een half uur later optrad. Voor de polder Galathee kwam de eerste aanval rechtstreeks vanuit de Krammer. Vanaf kwart voor vier stroomde het buiten water onafgebroken over de Galatheese dijk, waarbij het bin- nenbeloop en een deel van de kruin werd vernield. Gelukkig bleef over de gehele lengte een deel van de kruin staan, zodat met het dalen van het buitenwater het inlopen ophield. Voorts heeft de polder Galathee wat water gekregen door overlopen van de Galatheese dijk achter de Kruis- en de Maria- polder. Al dit water had voor de 740 ha grote Galathee echter weinig te betekenen. Alleen bij de driesprong achter de Kruispolder stond hierdoor wat land dras. Nadat de polder Alteklein was volgelopen, brak om half zes de Galatheese dijk op de plaats, waar vóór de ramp een om legging was gemaakt. Het belangrijkste waterbezwaar kwam echter van de polder Het Oudeland. Via twee zeer lage plaatsen in de Oudelandse dijk liep van kwart voor zes af een stroom van water de Galathee binnen. Om half zeven stond de zuid oostelijke helft van de polder blank, terwijl Zondagmiddag tussen 12 en 1 uur de gehele Galathee onder water was ver dwenen. Zondag overdag is door het grote gat in de Mariapolderse dijk veel water weggestroomd, waarna 's middags bij de 2e vloed weer een krachtige stroom naar binnen kwam. In de meeste polders steeg het water niet zo hoog als 's ochtends. Bij de Galathee, die Zondagochtend niet zoveel water had gekregen, was dit echter anders. De gehele Zondag en de daarop volgende nacht is vanuit 253

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 255