In elk geval is de polder door het bezwijken van de in de bezettingstijd tot 4.00 m N.A.P. opgehoogde buitendijk vol gelopen. Het opgebrachte gedeelte van de kruin is hierbij over de gehele lengte van het oudere dijkslichaam afgeslagen. 13. Ooit geus-plaat en omgeving Even na 3 uur begonnen de kistingen in het dorp over te stromen, om een half uur later te bezwijken. Met grote kracht kwam het water naar binnen. In de Voorstraat en op andere plaatsen werd de bestrating vernield, waarna diepe gaten in het dijkslichaam en in de opritten naar de dijk spoelden. Ten noorden van Ooltgensplaat zijn de buitenpolders Het Rietveld en Adriaan waarschijnlijk omstreeks kwart voor één en half twee ingestroomd. In het Zuiden moet de Kleine Adriana Theodorapolder reeds Zaterdagavond 31 Januari zijn ondergelopen. Omstreeks 4 uur in de morgen begon de achter de Kleine Adriana Theodorapolder liggende Mariapolderse dijk het te begeven. Een kwartier later was hier een enorm gat ontstaan, waardoor het water met groot geweld de Mariapolder in stroomde. Weer een kwartier later was deze polder geheel gevuld en begonnen de omliggende binnendijken over te lopen. Vervolgens braken de Alteklem- en de Hooidijk door en liepen resp. de polders Alteklein en Weipolder vol. De laatst genoemde polder kreeg bovendien water via een gaatje in de buitendijk achter het Weipolderse gors. Voor 5 uur ontstond in de Weipolder een vloedgolf, waar door deze snel tot de rand toe gevuld werd. Omstreeks 5 uur stroomde het water over lage gedeelten in de Galatheese en Oudelandse dijk resp. de Galathee en Het Oudeland van Oolt gensplaat binnen. Twintig over vijf was de waterstand in de Weipolder op zijn hoogst n.l. 3.40 m N.A.P. Op dat moment brak de Oude landse dijk ter plaatse van de boerderij van Van de Heuvel door en kwam een enorme hoeveelheid water in het Oudeland. Het Oudeland stond toen reeds voor een groot deel blank, tengevolge van water, dat via het dorp en door een gat in de 252

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 254