Zondagavond kwam de bebouwde kom van de gemeente Den Bommel geleidelijk aan onder water. Zondag op Maandagnacht bereikte het water in de polder Den Bommel zijn hoogste stand n.l. 2.00 m N.A.P., waarna het in de loop van de volgende dag tot 1.50 m N.A.P. zakte. Nadat het meeste water door het steeds groter wordende stroomgat in Den Bommel was weggevloeid, begon de water stand in de polder Den Bommel sterk onder invloed van de getijbeweging op het Haringvliet te komen. Van de ten noordwesten van het dorp Den Bommel gelegen Molenpolder bezweek om 3 uur v.m. de buitendijk. Deze polder vulde zich snel waarna het water over de Molen- en Groenedijk resp. in de polders Den Bommel en Den Uitslag kwam. 12. Het gebied tussen Oude Tonge en Achthuizen De Aymon Louise polder viel in dit gebied het eerst aan het water ten offer. De in slechte staat verkerende zuidelijke dijk van deze buitenpolder moet omstreeks 2 uur bezweken zijn, waarna de achterliggende hoofdwaterkering direct water- kerend werd. Hoewel het buitenwater steeds hoger steeg hielden de dijken voorlopig stand. Omstreeks kwart over vier braken echter de buitendijk van de Anna Wilhelmina polder alsmede de Lodewijksdijk door met het gevolg, dat de Anna Wilhelmina- en de Lodewijks- polder zich snel vulden. De foto's 37 en 38 laten zien, hoe zwaar de Lodewijksdijk werd beschadigd. De op foto 38 vast gelegde lengtescheur kwam over grote afstanden voor. Vanaf 5 uur liep zowel het N.W.-Z.O. als het W.-O. lopende deel van de Krammerdijk over, terwijl de Heerendijk achter de Lode- wijkspolder reeds op het punt stond te bezwijken. Om 5.15 uur had het water in de Anna Wilhelminapolder zijn maximale stand n.l. 4.00 m N.A.P. bereikt. Hierop brak de Heerendijk definitief door, met het gevolg dat het peil in het westelijk deel van de Anna Wilhelminapolder zakte en de kruin van het N.W.-Z.O. lopende deel van de Krammerdijk droog kwam. Het W.-O. lopende deel was echter intussen op verschillende plaatsen bezweken. Dit dijksgedeelte bood echter taai weerstand aan het in- 248

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 250