waardoor het water met kracht de polder Het Oudeland van Middelharnis instroomde. Bij de 2e vloed van Zondag is het water in Het Noordland op zijn hoogst geweest n.l. 2.50 m N.A.P. 11. Den Bommel en omgeving. Omstreeks half drie stond het buitenwater bij de bakkerij van Goemans reeds op de hoofdwaterkering. In allerijl werden nog maatregelen getroffen om het water te keren. Zo werd getracht om op de buitenkruinlijn van de dijk een zandzakken- rij te leggen. Tevergeefs echter; omstreeks 3 uur verzakte op de kruin van de dijk ter hoogte van de uitwateringssluis van de polder Den Bommel een met zandzakken beladen auto, welke daarop langzaam in de polder verdween. De dijk biak door en het water baande zich met geweld een weg naar de polder. Aangezien de hoofdwaterkering taai weerstand aan het in stromende water bood, steeg het peil in de 840 ha grote polder Den Bommel slechts langzaam. 's Ochtends om 8 uur stond het meeste land juist blank. Na 9 uur bleef het water voorlopig op een hoogte van 0.80 a 1.00 m N.A.P. staan. Zo is de Schaapsweg, behoudens het uiterste zuidelijke deel, Zondag overdag drooggebleven. Bij de 2e vloed van Zondag kwam opnieuw veel buitenwater door de bres in de he of d waterkering naar binnen, zodat het peil van de polder Den Bommel weer zichtbaar steeg. Het meeste water zou echter vanuit het Zuid-Westen komen. Nadat Zondag overdag het water in De Tille tot aan de kruin van de Tilse dijk was blijven staan, begon het bij de 2e vloed om 4 uur n.m. over deze waterkering te lopen. Toen het water in deze polder om 6 uur n.m. zijn maximale stand n.l. 2.50 m N.A.P. had bereikt, ontstond in de Tilse- dijk een bres, welke later tot het gevaarlijke zuidelijke stroom- gat zou uitgroeien. Het peil in De Tille zakte iets, terwijl de stand in Den Bommel steeds hoger werd. Omstreeks 9 uur brak de Tilsedijk op nog 2 plaatsen door, waarna het water in De Tille snel tot 2.00 m N.A.P. daalde, en de kruin van de Tilsedijk weer droog kwam. Via de geslagen bressen bleef het water echter de polder Den Bommel inlopen. 247

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 249