volge van het overstromen van de waterkering bij de Dabbe boerderij en het bezwijken van de Oostendse dijk, ook vanuit het Westen en Zuiden met water bezwaard. Het water steeg tot 8 uur v.m. om daarna voorlopig op een hoogte van 1.85 a 2.00 m N.A.P. te blijven staan. 's Middags bij de 2e vloed kwam het water weer opzetten om tegen 6 uur n.m. zijn maximale stand van 2.50 m N.A.P. te bereiken. Ook de Lieve Vrouwenpolder heeft het eerste water vanuit het Noorden ontvangen. Zo ontstond om 7 uur v.m. in de Lieve Vrouwenpolderse dijk achter de polder de Nieuwe Stad een klein gaatje. Omstreeks half zeven stroomde er bij de Dabbe- boerderij veel water vanuit het Oostende de polder in. Deze toevloed vermeerderde nog toen om kwart voor zeven de Oost- moerse dijk ging overlopen. Toch duurde het tot half acht voordat het maaiveld van de Lieve Vrouwenpolder 0.50 m onder water lag. Om 8 uur had het water hier een stand van 2.00 m N.A.P. Bij de 2e vloed van Zondag is het peil tot 2.30 a 2.50 m N.A.P. gestegen, met het gevolg, dat veel water over de Provinciale weg, de polder De Oude Stad en over de Oude- landse dijk en de daar ingeslagen bres de polder Het Oudeland van Middelharnis is ingestroomd. Het westelijk deel van Het Noordland is Zondagmorgen vroeg door bezwijken van de Hanendijk en het overlopen van de Zuiddijk resp. vanuit de polders Battènoord en Klinkerland ondergelopen. Naar het Oosten stromende is dit water op ver schillende plaatsen via dijksbressen en lage plaatsen in de Noordlandse dijk naar de Duivenwaard en Het Oudeland van Middelharnis afgevloeid, waardoor het steeds meer aan kracht inboette en het water in Noordland-Oost slechts langzaam steeg. Het aangrenzende Oudeland van Oude Tonge liep daar entegen snel vol, waarna het water om 5.15 uur, over lage plaatsen in de Oudelandse dijk, Het Noordland instroomde. Niet lang daarna moet deze waterkering in het Oosten bezweken zijn, met het gevolg dat het peil in Noordland-Oost, dat nu van twee zijden veel water ontving, snel steeg. Nog voor 7 uur v.m. ontstond in de Noordlandse dijk bij de Bleekert een bres, 246

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 248