Tussen 5 uur en kwart over vijf stond de polder Het Oude land over zijn gehele oppervlakte blank. Ten westen van de Magdalenapolder was om half zes Het Oudeland reeds zover gevuld, dat het water over de Oudelandse dijk in de eerst genoemde polder stroomde. Hoewel het binnentalud van de waterkering ernstig door het overstortende water werd beschadigd, is het hier niet tot een doorbraak gekomen. Langs de polder Oostende had het water in Het Oudeland omstreeks 5.20 uur de kruin van de Oudelandse dijk bereikt. De stijging ging echter door tot kwart voor zes toen 0.50 m water over de dijk liep. Na geruime tijd aan het overstortende water weerstand te hebben geboden, bezweek de dijk omstreeks 6 uur op verschillende plaatsen, en nam de toevloed naar de polder Oostende nog grotere vormen aan. Spoedig vormde zich hier een vloedgolf, die snel naar het Noorden trok. Twintig over zes naderde deze vloedgolf vanuit de polder Het Oostende de Watergatse weg, om vervolgens zijn tocht in de polder Oostmoer voort te zetten. Om half zeven reeds liep het water bij de Dabbeboerderij, over een zeer lage plaats in de waterkering, de Lieve Vrouwenpolder en de polder De Tille binnen. Kwart voor zeven was de Oostmoer zover gevuld, dat het water over lage plaatsen in de Oostmoerse- en Oudelandse dijk resp. de Lieve Vrouwenpolder en Het Oudeland van Middel- harnis instroomde. Omstreeks zeven uur ontstond in het zuidelijk deel van de Oudelandse dijk bij de Bleekert een kleine bres, welke door het naar Het Oudeland van Middelharnis stromende water snel werd vergroot. Bij het 2e tij van Zondag is het water in de polders Oostende en Oostmoer nog 0.25 m hoger gekomen dan 's ochtends, waar door maximaal standen van 2.60 en 2.50 m N.A.P. werden bereikt. Hierbij stroomde via reeds geslagen bressen en lage dijks- gedeelten veel water de Lieve Vrouwenpolder, De Tille en Het Oudeland van Middelharnis binnen. De polder De Tille, die 's ochtends vroeg al water uit de polder Den Uitslag ontving, werd ruim een uur later, tenge- 245

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 247