Door het vroeg overstromen van de Oudelandse dijk achter de polder Zuiderland stond om half vijf 's ochtends het zuidelijk deel van de Langeweg, welke van Oude naar Nieuwe Tonge loopt, reeds blank. Het bleef echter niet bij overstromen. Spoedig ontstonden in de Oudelandse dijk tussen de Henricahoeve en de Helledijk verschillende bressen, welke tot enorme gaten werden uitge slepen. Kwart voor vijf nam de toevloed van water uit het Zuiderland zulke porporties aan, dat zich in Het Oudeland van Oude Tonge een vloedgolf vormde, welke zich vooral naar het diep gelegen zuidoostelijke deel van de polder bewoog. Even voor vijf uur trok deze golf langs de Oudelandse dijk achter de Molenpolder met het gevolg, dat deze kering op een lage plaats bezweek en water van Het Oudeland in de Molen polder kwam. Nog geen vijf minuten later kwam vanaf de Zuiddijk de reeds eerder genoemde golf water, welke de Molenpolder vulde, met grote kracht de Oudelandse dijk in noordelijke richting doorbrak en de watermassa's, die op weg waren naar Oude Tonge nog verder vermeerderde. Ook van de polder Battenoord kwam steeds meer water in Het Oudeland van Oude Tonge. Omstreeks 5 uur bereikte het eerste water de in Het Oude land gelegen kom van de gemeente Oude Tonge, waarna een kwartier later de dubbele vloedgolf uit het Zuiderland en de Molenpolder het dorp teisterde. Midden in het dorp had het water tussen half zes en zes uur zijn hoogste stand n.l. 3.00 m N.A.P.; in het westelijk deel bij de Korenmolen heeft het echter een peil van 3.50 m N.A.P. bereikt. Door het hoge water in Het Oudeland werden de tijdeuren van de uitwateringssluis op de haven van Oude Tonge open- gedrukt en stroomde het water in de tot een lager peil gevulde havenkom. Door het openen van de bovengenoemde uitwateringssluis, het overlopen van de keersluis en het doorstromen van de coupure in de Havendijk is het peil van de afgesloten haven tenslotte tot 2.80 m N.A.P. gestegen. Na de stormvloed is dit water echter weer op gemakkelijke wijze door de onbe schadigde keersluis weggelopen. 244

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 246