241 De Lint doorbrak en het water over de Nieuwe Stadse dijk en de Molendijk respectievelijk in de polders Nieuwe Stad en Den Bommel stroomde. Kwart over vijf had het overlopen van de Nieuwe Stadse dijk zulke vormen aangenomen, dat er bressen in de kruin ontstonden, welke tot een groot gat uitgroeiden. Hierdoor kwam zoveel water naar binnen, dat zich in de Nieuwe Stad een vloedgolf vormde, die omstreeks kwart voor zes de Molendijk bij Stad aan 't Haringvliet naderde. Om zes uur stroomde het water over het zuidelijk deel van deze waterkering alsmede over een lage plaats in de Lieve Vrouwenpolderse dijk. Het laatste werd om 7 uur v.m. gevolgd door een kleine doorbraak. Overdag daalde het peil in de Nieuwe Stad geleidelijk, waardoor de binnendijken weer boven water kwamen. In de namiddag steeg de stand opnieuw om 's avonds een maximale hoogte van 2.50 m N.A.P. te bereiken. Practisch de gehele Molendijk kwam onder, terwijl over de laagste plaatsen 0.90 m water de polder De Oude Stad in stroomde. In de nacht van Zondag op Maandag is daarop, ter plaatse waar een kabel dwars door de Molendijk was gelegd, een gat in de waterkering geslagen. Behalve vanuit de Nieuwe Stad heeft de polder De Oude Stad nog van vele andere zijden water ontvangen. Allereerst rechtstreeks uit het Haringvliet door overstromen van de op- kistingen in het dorp en van de lage plaatsen in de hoofd waterkering. Verder vanuit de Brienenspolder door overlopen van de Oude Stadse Zeedijk en vanuit de Lieve Vrouwen polder door laagten in de Lieve Vrouwenpolderse dijk. Al deze waterkeringen hielden echter stand, zodat na daling van het omringende water het instromen ophield. Alleen het gat in de Molendijk bleef water op De Oude Stad brengen. O Maandag 2 Februari stond de polder bij een peil van 0.80 m N.A.P. geheel blank. 2 Februari is het gat in de Molendijk gedicht en de Lieve Vrouwenpolderse dijk met zandzakken verhoogd teneinde te beletten, dat het water nogmaals vanuit de Lieve Vrouwen polder in De Oude Stad zou komen.

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 243