Met het instromen van de Van Pallandtpolder kwam tegelijk Het Bezomerkade Gors onder water. Toen de waterstand ongeveer op zijn hoogst was, brak de tussen Het Bezomerkade Gors en de Brienenspolder gelegen Brienensdijk door en zocht het water zich met geweld een weg in de laatstgenoemde polder. Eerst daarna moet de buitendijk van de Brienenspolder zijn doorgebroken. Omstreeks half vijf bezweek de dijk tussen de Van Pallandt polder en de Oostplaat Flakkee. Een kwartier later vormde zich in de laatst genoemde polder een vloedgolf, die even voor vijf uur het Oostervoorgors bij Middelharnis teisterde. Vanuit de Oostplaat Flakkee stroomde door twee nog uit de bezettingstijd stammende gaten de Johannespolder vol, waarna het water door de Oudelandse dijk werd gestuit. Ook vanuit het Noord-Westen kwam het water op Middel harnis en Sommelsdijk aanzetten. 1 Februari 3.20 uur v.m. brak de westelijke dijk van de polder de Bekade Gorzen, ook wel genaamd 2e Bekading, door, waarna het water deze snel vulde. Kwart voor vier liep het water reeds van de 2e Bekading over de Buiten- of Zeedijk in de polder Westplaat Flakkee. Ruim een half uur later bezweek deze dijk op verscheidene plaatsen tegelijk en liep de laatst genoemde polder vol. Foto 34 geeft een goed beeld van de wijze waarop deze dijk is beschadigd. Tussen 6 en 7 uur 's ochtends was het inundatiewater op zijn hoogst en reikte tot 2.75 m N.A.P. Vanuit de Westplaat is geen water in de polders Everdina of Kraayestein gekomen, terwijl het water in de haven van Middel harnis en Sommelsdijk om die tijd hoger was dan in de West plaat. Wel is over de havendijken water in de Westplaat gestroomd. De kering rond de polder de Bezomerkade Gorzen of le Be kading heeft stand gehouden, ondanks het feit, dat over de buitendijk en de dijk tussen de le en 2e Bekading veel water naar binnen is gekomen. Om half vijf stond de polder blank. Na het dalen van het omringende water tot beneden de kruin werd de le Bekading niet verder met water bezwaard. Het peil in de polder was toen 1.85 m N.A.P. 238

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 240