Om 8 uur v.m. stond de polder ten Zuiden van de Provinciale weg Middelharnis—Dirksland blank; vervolgens kwam de Pro vinciale weg aan de beurt, waarna het noordelijk deel van De Oude Plaat geleidelijk onder water verdween. Zondagmiddag was de gehele polder één watervlakte. Bij de 2e vloed van Zondag begon het water in de polder De Oude Plaat verder te rijzen met het gevolg, dat op sommige plaatsen zelfs water over de genoemde dijk begon te lopen. Maandagochtend was de zuidoostelijke waterkering van de polder Dirksland over grote lengten verhoogd. Hier en daar kwelde echter wat water door de tot aan de kruin kerende dijk. Deze plaatsen werden echter onmiddellijk met zandzakken versterkt. Dinsdag heeft men op eigen gelegenheid in het hoge gors- land, recht voor twee diepe gaten in de Klinkerlandse Zeedijk, een geul gegraven, zodat het opgesloten water van de polders Klinkerland, De Oude Plaat etc. snel naar de Grevelingen kon weglopen. Woensdag heeft men de geul verder verdiept en de voorliggende glooiing tot de hoogte van het slik weggebroken, waarna de steeds krachtiger wordende stroom dit werk verder zelf voortzette. Donderdag had men de controle over het gat verloren. Steeds breder en dieper werd de bres met het gevolg, dat het tot een gevaarlijk stroomgat uitgroeide. De waterstand in de achterliggende polders daalde geleide lijk. Toen het meeste inundatiewater was afgevoerd, liep bij ieder tij het water door dit stroomgat in en uit. Het droge Dirksland is een belangrijk bruggelioofd geweest in de strijd tegen het water. Vele diensten en instanties, waar onder die van de Provinciale Waterstaat, sloegen hier tijdelijk hun tenten op. 8. Middelharnis—Sommelsdijk en omgeving Om 3 uur v.m. kwam het havenhoofd blank te staan en begon er water over de sluisdeuren in de haven te lopen. In deze periode sloegen de grootste golven reeds over de kruin van de Van Pallandtdijk. Omstreeks half vier brak deze dijk in het Noord-Oosten door en vloeide de Van Pallandtpolder vol. Het water steeg snel om tegen kwart over vier zijn maximale stand n.l. 4.00 m N.A.P. te bereiken. 237

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 239