rustend. Om 5 uur stond de polder Klinkerland bij het dorp juist blank en een kwartier later stroomde er al water over de lage Noordlandse- of Zuiddijk de polder Het Noordland in. Om half zes reikte het water tot aan de kruin van de Duivenwaardse dijk, om een half uur later 0.50 m over deze waterkering te stromen. Tussen 6 uur en kwart over zes bezweek de Duivenwaardse dijk tussen de cichoreifabriek en het dorp op talrijke plaatsen, waarbij verschillende op de dijk staande woningen werden meegesleurd. Door het wegstroomen van het water in de polder Duivenwaard daalde het peil in Klinkerland snel. Om half zeven kwam de kruin van de Duivenwaardse dijk weer droog en liep het water alleen door de brede gaten naar het Noorden. Tengevolge van het doorbreken van de Hanendijk en het overlopen van de Zuiddijk steeg het water in het westelijk deel van Het Noordland snel. Om 5.45 uur was er reeds zoveel water in dit polderdeel, dat de Noordlandse dijk direct ten oosten van de korenmolen bezweek, en de polder Duivenwaard ook door dit gat met water bezwaard werd. Omstreeks dezelfde tijd begon direct ten oosten van de Langeweg (Middelharnis-Nieuwe Tonge) het water vanuit de polder Het Noordland over het lage gedeelte van de Noord landse dijk in de polder Het Oudeland van Middelharnis te stromen. Om 6 uur had het water in West-Noordland zijn maximale stand bereikt en was de Noordlandse dijk langs de polder Duivenwaard practisch niet meer te zien. In de loop van de morgen daalde het peil in de polders rond Nieuwe Tonge flink en kwamen de binnendijken weer boven. Bij de 2e vloed van Zondag kwam het water echter weer snel op. Zo steeg het in West-Noordland tot 2.40 m N.A.P., waardoor de kom van de gemeente Nieuwe Tonge nog 0.20 m dieper dan 's morgens onder water kwam. 7. Dirksland en omgeving Mede als gevolg van de betrekkelijk gunstige ligging is Dirksland en omgeving droog gebleven. Vanuit het Westen, Noorden en Noord-Oosten liep Dirksland

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 237