Kwart voor vier was de stand reeds zo hoog, dat het water over de Damdijk de Eendragt instroomde. Van de tussen de polder Nieuw-Stellendam en de Gabriëllina polder gelegen Woutrinapolder is het noordelijk deel van de, door een hoge dijk, in twee ongelijke stukken verdeelde polder het eerst aan het water ten offer gevallen. Om even na half vier volgde het zuidelijke en tevens grootste deel. Over de Damdijk achter het noordelijke deel is weinig water gekomen, omdat de hoofdwaterkering hier betrekkelijk hoog ligt. Anders was dit met de Damdijk achter het zuidelijk deel. Omstreeks 4 uur begon over dit dijksgedeelte water in de polder Eendragt te lopen. Op dat moment was de Damdijk achter de polder Nieuw- Stellendam en de Gabriëllinapolder reeds bezweken. Een kwar tier later volgde echter de Damdijk tussen de Stelleweg en de Gabriëllinapolder. Via bovengenoemde bressen kwamen enorme hoeveelheden water de Eendragt binnen. De kracht van het instromende water vergrootte deze gaten snel, waarna zich in de Eendragt vloedgolven vormden die alles op hun weg vernielden. De vloedgolf vanuit de polder Nieuw Stellendam bereikte 4.15 uur het dorp Stellendam. Voorts stroomde bij de oprit van de Provinciale weg water over de Kraayenissedijk en zette een deel van de achterliggende polder blank. Door de grote bressen in de waterkering is het water in de Eendragt in de loop van de Zondag tot 2 m N.A.P. gedaald, om bij het 2e tij weer tot 2.80 a 3.00 m N.A.P. te stijgen. Daarna is veel water weggestroomd, zodat 2 Februari en de daarop volgende dagen het dorp Stellendam en de Provin ciale weg in de Eendragt bij eb droogvielen. Foto 31 laat het dorp bij vloed zien. 5. Melissant en Herkingen. Hoewel de golven reeds vroeg over de buitendijk van de polder Roxenisse sloegen, is deze pas vrij laat en betrekkelijk langzaam ingevloeid. Omstreeks half vijf stond de polder blank. Een kwartier later steeg het water in de polder vrij snel, waar- 229

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 231