Het oostelijk deel van de buitendijk van de Adrianapolder welke voornamelijk uit zand bestaat, heeft standgehouden. De felle golfslag heeft de kleibekleding van het buitenbeloop echter over grote lengten vernield. Het westelijk deel van deze buitendijk, achter het reeds vol gelopen poldertje van Goekoop, is 4 uur v.m. bezweken, waarna de Adrianapolder instroomde. Vanaf de Damdijk naderde intussen ook de uit de polders Schaddelee en Nieuw Stellendam gebroken watermassa's, zodat de polder zich snel vulde. Daarna moet door het reeds be staande gat in de Ooievaarsdijk veel water naar de Groote Zuiderpolder zijn gestroomd. In de Adrianapolder heeft het water maximaal 4.00 m N.A.P. gestaan. Tussen 12 en 1 uur stroomden de buitenpolders het Molen gors en de Weeshuispolder in en werden de Spuidijk en de dijk van de polder Scharrezee direct jvaterkerend. Om 2 uur stroomde de Spuipolder vol. Toen het poldertje gevuld was kwam het water over de hoofdwaterkering het dorp in. Omstreeks 3 uur v.m. bezweek de dijk van de Scharrezee- polder op vele plaatsen tegelijk, waardoor deze polder snel werd gevuld. Spoedig was het water even hoog als buiten en sloegen de golven over de hooggelegen Provinciale weg de polder de Eendragt in. Tot een doorbraak kwam het hier echter niet. In de tijd, dat het water vanuit de Spuipolder het dorp inliep, stroomde er ook vanuit het Molengors, alsmede vanuit de Spuipolder via de afrit van de Provinciale weg, water in de Eendragt. De hoofdwaterkering bood hier goede weerstand, zodat deze pas laat bezweek. Al dit water had echter weinig te betekenen ten opzichte van de hoeveelheden, die nog vanaf het noordelijk en zuidelijk deel van de Damdijk zouden komen. Zoals is medegedeeld was in het Noord-Westen de voor de Damdijk gelegen polder Nieuw-Stellendam vroeg ingelopen. Hetzelfde was het geval met de meer zuidoostelijk voor de Damdijk gelegen polders. Om half vier brak de buitendijk van de Gabriëllinapolder, waarna in 10 minuten tijds 1.50 m water op het land stond. 228

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 230