b. Het windeffect Bij krachtige wind en vooral bij storm treden afwijkingen op van de standen volgens de getijtafels. De wind heeft nl. een grote invloed op de waterbeweging in het Noordzeebekken. De vorm, en voorts de betrekkelijk geringe diepte van deze zee, alsmede de richting waarin en de afstand waarover de wind over het wateroppervlak strijkt, en niet in het minst de duur van een storm, zijn factoren waarmede de optredende afwijkingen kunnen worden verklaard. Bij oostelijke en zuid-oostelijke winden treedt langs onze kus ten een verlaging op, bij westelijke en noordwestelijke winden verhoging. Bij storm uit laatstgenoemde richtingen worden de afwij kingen groot en kan er een stormvloed optreden. Van stormvloed wordt gesproken indien in een der 7 hoofd waarnemingsstations langs onze kust een bepaalde waterstand, het zgn. grenspeil, wordt overschreden. Voor het grenspeil heeft men de waterstand gekozen, die gemiddeld eens in de twee jaar wordt overschreden. In de zomer blijven de vloerhoogten vrijwel zonder uitzon dering beneden het grenspeil, 's winters komt gemiddeld één vloed in de twee jaar boven dit grenspeil en heet dan storm vloed. Zoals gezegd, is vooral de geringe diepte van de Noordzee van grote betekenis voor de opwaaiing; in het bijzonder in het deel der Noordzee ten zuiden van de lijn Huil (oostkust van Engeland) kaap Skagen (Noordpunt van Jutland) is dit het ge val. Ten zuiden van deze lijn, die over de Doggersbank loopt, is de Noordzee gemiddeld maar een 30 meter diep, in tegen stelling met de Noordzee ten Noorden van deze lijn, welke een gemiddelde diepte heeft van meer dan 100 meter. Ten opzichte van de diepten en afmetingen van de Atlantische Oceaan is de Noordzee evenwel niet veel meer dan een on diepe plas die enkele laaggelegen gedeelten van het continent van West-Europa overspoelt. Indien over een watervlakte een krachtige wind strijkt, dan wordt langs de oppervlakte van dat water een stroom in de windrichting opgewekt, waardoor een opeenhoping van water 20

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 22