's morgens te rijzen. Hierbij kwam veel water in de achter liggende polder. Via een door de vroegere bezettingstroepen gegraven opening in de waterkering liep het water Zondagmorgen half acht vanuit het Westen de Bokkepolder in, om voorlopig halverwege de polder door een vroeger opgeworpen gronddam te worden gestuit. Bij het tweede tijde brak deze dam echter door en kwam ook het oostelijk deel van de Bokkepolder onder water. Direct ten Zuiden van de bebouwing op het Goereesche Hoofd begon de Noordhaven dijk, die de Gorspolder dekt, om half drie over te lopen, waardoor deze polder omstreeks half vijf blank stond. De hoofdwaterkering werd hierbij echter niet beschadigd, zodat na daling van het buitenwater de water- toevloed ophield. Het peil van het inundatiewater was toen 1.80 m N.A.P. Nog dezelfde nacht is de verbindingsduiker tussen de Gors- en Bokkepolder ingestort, met het gevolg, dat enig water in het oostelijk deel van de laatst genoemde polder kwam. De Noordhavendijk langs de polder Rooklaasplaat bezweek 5 uur v.m. Hierdoor kwam deze polder 's ochtends tot een hoogte van 2.50 m N.A.P. onder water; 's avonds was de max. stand 2.70 m N.A.P. Tengevolge van het overstromen van de dijken langs de haven en de polder Den Ouden Oostdijk is de polder Nieuwe Oostdijk voor het grootste gedeelte blank gekomen. 2 Februari en de daarop volgende dagen heeft men de ver nielde straten in het stadje hersteld. Tevens werd de Hoofd- dijk, welke de verbindingsweg met het Goereesche Hoofd vormde, gerepareerd. Vervolgens is men begonnen met het dichten van de gaten in de havendijken. 4. Stellendam en omgeving In het Westen is de buitendijk van de polder Nieuw Stellen dam vroeg doorgebroken. Omstreeks 3.15 uur waren de sloten vol, terwijl om half vier reeds 2 m water op het land stond. Spoedig had het water de kruin van de Damdijk bereikt, waarna 226

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 228