deze grotendeels op de stormstreek liggen. Ten Zuiden en ten Noordwesten van de vuurtoren bezweek de zeereep, met het gevolg, dat duinvlakten van 25 en 9 ha onder water kwamen. Aan het Flaauwe Werk werd de duinvoetverdediging wegge vaagd, waarna het achterliggende duin op de zwakste plaats nagenoeg geheel werd weggeslagen. Van de strandhoofden werden alleen de worteleinden, welke op de duinvoetverdedi ging aansloten, beschadigd. Direct ten Oosten van het Flaauwe Werk sloeg het water op sommige plaatsen door de duinen, waar het door de Oude Nieuwlandse Zeedijk ternauwernood werd gestuit. Een tussen de duinen en de slaperdijk gelegen terrein kwam 2.5 m onder water. Bij het tweede tij van Zondag kwam nog meer water de pol ders Het Oudeland en Den Ouden Oostdijk binnen met het gevolg, dat het peil tot 2.70 m N.A.P. steeg. Sommige duinpannen in het oostelijk deel van de Westduinen liepen vol, terwijl de kom van de gemeente Ouddorp als een eilandje te midden van een binnenzee lag. Maandag en de daarop volgende dagen is veel water uit Het Oudeland en Den Ouden Oostdijk weggevloeid, waarna het peil in deze polders, tengevolge van de stroomgaten in de hoofdwater kering, met de getijbeweging op en neer ging. De Zondag van de ramp is men er reeds op uitgetrokken om de schade aan de waterkering voorlopig te herstelen. Bij het Flaauwe Werk werden de lage plaatsen in de Oude Nieuw landse dijk verhoogd en de restanten van de duinglooiing met zandzakken versterkt. Bij de West-Nieuwlandse Zeedijk heeft men de schade aan het buitentalud provisorisch hersteld, terwijl de dijkeinden van het stroomgat bij de Haven van Ouddorp met zandzakken en rijshout werden verdedigd. 3. Goedereede en omgeving Door het uiteindelijk bezwijken van de opkistingen kwam het water in de lagere dorpsdelen en vandaar in de omliggende polders. Ook het z.g. „Stormpoldertje" liep vol. Over de keer- deur van de spuisluis liep het water in het Spui, dat tot halver wege de dijken vol liep. Nadat het water in de haven zijn 224

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 226