Om 4 uur was nog altijd een deel van de kruin aanwezig; aan de binnenzijde gaapte echter een steile afgrond. Op dat moment werden nog vertwijfelde pogingen in het werk gesteld om de restanten van de kruin met zandzakken te verhogen. Kwart over vier was de doorbraak echter een feit en stortte het water zich in de polder Het Oudeland. Toch was dit niet het eerste water dat in de polder stroomde. Op het tijdstip, dat de dijk bij de haven bezweek, ontving het gebied tussen Ouddorp en de haven reeds water vanuit het Oosten. Later bleek, dat omstreeks 4 uur in de Oudelandse Zeedijk bij de Jillesweg een diepe bres was geslagen, waardoor het buiten water zich een weg naar het gebied tussen de dorpen Ouddorp en Goedereede had gebaand. Eerst tegen de hoge gronden in het Noorden kwam het water tot stilstand. Bij de hoogste buitenwaterstand bezweek de Oudelandse dijk op verschillende plaatsen, waardoor de polder Het Oude land 's ochtends tot 2.50 m N.A.P. onder water stond. In het Zuidwesten is de polder Preekhil reeds vroeg inge lopen. Omstreeks 3.45 uur brak de oostelijke dijk bij de zg. Val door en werd de polder snel tot de hoogte van het buiten water gevuld. Ook de achter de hoofdwaterkering gelegen in laag is vanuit het Oosten ingebroken. De hoge Preekhildijk voorkwam echter, dat Het Oudeland ook van deze zijde met water werd bezwaard. De West Nieuwlandse Zeedijk en de Nieuwe Dijk, welke de polder West-Nieuwland en de Springertpolder beschermen, werden licht beschadigd. Ten Oosten van de Kilhaven was het buitentalud, dat uit met graszoden afgedekt zand bestaat, aangetast, terwijl van het westelijk deel van de West-Nieuwlandse Zeedijk de binnen- berm op sommige plaatsen gedeeltelijk in de achterliggende watergang was gezakt. Van de Nieuwe Dijk was de op de binnenberm liggende oprit naar de Nieuwlandse dijk bescha digd. Op de plaats waar de Nieuwe Dijk zich met de duinen verheelt was bovendien een kleine bres geslagen. Het over de hoofdwaterkering gekomen water heeft hier het laagste deel van de Springertpolder blank gezet en de sloten van de polder West-Nieuwland gevuld. De zeeduinen hebben het zwaar te verduren gehad, doordat 223

Watersnood documentatie 1953 - brochures | 1954 | | pagina 225